Minik bedeni annesinden ayıran "umut yolculuğu"

Minik bedeni annesinden ayıran "umut yolculuğu"
Minik bedeni annesinden ayıran "umut yolculuğu"
- Ailesiyle çıktığı "umut yolculuğu", Ege Denizi'ne açıldıkları şişme botun batmasıyla son bulan 9,5 aylık Suriyeli kız bebeğin kurtuluş öyküsü yürek burktu - Annesini denizde kaybeden, ağabeyi yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veren bebek, 3 saat suda kaldıktan sonra "hipotermi" belirtileriyle getirildiği hastanede sağlığına kavuştu

BALIKESİR (AA) - SUAT SALGIN - Ailesiyle çıktığı "umut yolculuğu", gitmek istedikleri Midilli Adası'na varamadan Ege Denizi'ne açıldıkları şişme botun batmasıyla son bulan 9,5 aylık Suriyeli kız bebek "Nacan"ın, sahil güvenlik ekiplerinin çabalarıyla 3 saat suda kaldıktan sonra kurtuluşu ve yaşananlar, yürekleri burktu.

Ayvalık'tan Ege Denizi'ne açılan ve Midilli'ye yasa dışı yollardan gitmeye çalışan Suriyelileri taşıyan botun Sarımsaklı Plajları açıklarında batması sonucu 2 kişinin öldüğü olayda kurtarılan 11 kişi arasında yer alan Nacan bebeğin, Ayvalık Devlet Hastanesindeki tedavisi sürüyor.

Minik bedenini annesinin kucağından ayıran "umut yolculuğu", Ege Denizi'nde şişme botun batmasıyla son bulan 9,5 aylık bebek, yaklaşık 3 saat suda kaldıktan sonra sahil güvenlik ekiplerinin çabalarıyla "hipotermi" belirtileriyle kurtarıldı.

Aynı denizden annesinin cesedi çıkarılan, 19 yaşındaki ağabeyinin yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi verdiği Nacan bebeğin vücut fonksiyonları, hastaneye getirilmesinin ardından bir saat süren çalışmaların ardından normale döndürüldü.

- "Hayatta kalması mucize"

Ayvalık Devlet Hastanesi Başhekimi çocuk doktoru Gonca Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "hipotermi" belirtileriyle hastanelerine gelen minik bedenin, hayatta kalmasını "mucize" olarak nitelendirdi.

 Annesi Faten Hüseyin D'nin hayatını kaybettiğini, 19 yaşındaki ağabeyi Muhammet D'nin yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi verdiğini dile getiren Bulut, ölmek üzere gelen bebeğin kurtarılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Hastanelerine o gün 4 yaşındaki bir çocuğun daha getirildiğini ve halen yaşam mücadelesi verdiğini aktaran Bulut, şunları kaydetti:

"Nacan bebek, adeta yarı ölü halde hastaneye getirildi. Çocuk hekimi olduğum için Nacan bebeğin müdahalesine ben de katıldım. Bir saat kadar uğraştık. Geldiğinde çok ciddi hipotermi (vücut ısısının aşırı düşmesi) halindeydi. Bedeni çok soğuktu. Hummalı mücadelemiz sonucunda bu tatlı bebeği yeniden hayata döndürmeyi başardık. Onu da bir süre yoğun bakımda izledikten sonra genel durumu düzelince çocuk servisine aldık. Çok şükür ki, bebeğin babası sağ. Babası kurtuldu ama anne kaybedilmişti. Biz her türlü desteği sunuyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonra da yapacağız."

Minik bebeğin yaklaşık 3 saat denizde kaldığını ve kurtulmasının tam anlamıyla bir mucize olduğunu ifade eden Bulut, "Bebek, bize ilk geldiğinde genel durumu çok kötüydü. Müdahalelerimiz sonrasında yaşama tutundu. Bu bir mucize gerçekten ve güzel tarafı da bu bebeğin şu anda aramızda olması" diye konuştu.

Eşini kaybeden ve bir çocuğu yoğun bakımda olan 39 yaşındaki baba Ferdi Alabbas D. ise minik bebeği Nacan'a sarılarak gözyaşı döktü. "Umut yolculukları", acıyla sonlanan baba ve bebeğin hastanedeki durumu yürekleri burktu.

22 Ekim'de Midilli'ye yasa dışı yollardan gitmeye çalışan Suriyelileri taşıyan botun Sarımsaklı Plajları açıklarında batması sonucu 2 kişi ölmüş, 11 kişi kurtarılmıştı. Olayın ardından kaybolan 9,5 aylık Nacan, sahil güvenlik ekiplerince bulunarak, hastaneye ulaştırılmıştı.


  ETİKETLER:

  Ege

  ,

  Çocuk

  ,

  Kız

  ,

  Yaşam

  ,

  güvenlik