NEF, bu yıl da KPSS birincisi çıkardı

NEF, bu yıl da KPSS birincisi çıkardı
NEF, bu yıl da KPSS birincisi çıkardı
- BAÜ Necaibey Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Satıl: - "(2015 yılı KPSS sonuçları) Bu yıl da gelenek değişmedi. İngilizce bölümünde Furkan Ergün kardeşimiz Türkiye birincisi olurken, ilköğretim matematik bölümünde Büşra Koşan kızımız Türkiye ikincisi oldu"

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Necatibey Eğitim Fakültesi (NEF) Dekanı Prof. Dr. Fatih Satıl, 2015 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına ilişkin, "Bu yıl da gelenek değişmedi. İngilizce bölümünde Furkan Ergün kardeşimiz Türkiye birincisi olurken, ilköğretim matematik bölümünde Büşra Koşan kızımız Türkiye ikincisi oldu" dedi.

Satıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, NEF'in 100 yıllık bir geçmişi olduğunu belirterek, KPSS'de bu yıl da bazı mezunların dereceye girdiğini söyledi.

Kendisinin de dekanlık yaptığı fakülteden mezun olduğunu hatırlatan Satıl, şöyle konuştu:

"Bu yıl da KPSS'de, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nde öğrencilerimiz önemli başarılara imza attı. Durum önceki yıllarda da aynıydı. Bu yıl da gelenek değişmedi. İngilizce bölümünde Furkan Ergün kardeşimiz Türkiye birincisi olurken, ilköğretim matematik bölümünde Büşra Koşan kızımız Türkiye ikincisi oldu. Bunun dışında diğer bölümlerde de önemli derecelerimiz var. Örneğin biyoloji öğretmenliğinde Türkiye 15'incisi, okul öncesi öğretmenliğinde Türkiye 19'uncusu, fizik öğretmenliğinde Türkiye 39'uncusu ve matematik öğretmenliğinde Türkiye 65'incisi NEF'ten çıkmıştır. Bunlar, fakültemizin başarısının tesadüfi olmadığını gösteriyor. Dinamik ve genç bir kadroya sahibiz. Akademik kadromuz yurtdışında kendilerini yetiştirmiş durumda."

Furkan Ergün de Türkiye birincisi olduğunu Prof. Dr. Fatih Satıl'ın kendisini aramasıyla öğrendiğini anlattı.

İlk olarak ailesini arayıp haber verdiğini dile getiren Ergün, "Aileme söylediğimde annem ağlamaya başladı, sonra ben de ağladım, en sonunda tüm aile ağladık. KPSS'de İngilizce öğretmenliği bölümü alan bilgisi sınavında birincilik elde ettim, mutluyum. Aynı zamanda üniversiteden mezun olurken bölümü birinci, fakülteyi ise ikinci olarak bitirmiştim. Bu başarıları elde etmek için uğraşmadım. Böyle bir beklentim yoktu. Sadece başarılı bir şekilde okula bitirmek istiyordum" ifadelerini kullandı.

Büşra Koşan ise fakülteden birincilikle mezun olduğunu bildirdi.

Önce öğretmenlik mesleğine başlamayı, daha sonra akademik kariyer yapmayı planladığını aktaran Koşan, şunları kaydetti:

"NEF İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümünden bu yıl mezun oldum. Okulumu, fakülte ve alan birincisi olarak bitirdim. 4 yıllık öğrenimim boyunca fakültenin bana çok şey kattığını düşünüyorum. Öğrenim kadrosu olarak kariyerli bir eğitim aldığımı düşünüyorum. KPSS'den 98 puan alarak alanımda Türkiye ikincisi oldum. Bu başarımda ailemin, öğretmenlerimin çok etkisi olduğunu düşünüyorum. Onlara verdikleri emekler için teşekkür ediyorum. Bu başarıyı beklemiyordum. Sonuçlarımı öğrendiğimde şaşkınlık hissettim. Gurur verici bir şey."