Öğrencilerden Dünya Engelliler Günü'nde anlamlı bağış

Öğrencilerden Dünya Engelliler Günü'nde anlamlı bağış
Öğrencilerden Dünya Engelliler Günü'nde anlamlı bağış
- Ayvalık'ta, Sakarya İlkokulu 3'üncü sınıfında bir grup öğrencinin harçlıklarını biriktirip ailelerinden maddi destek alarak edindikleri akülü tekerlekli sandalye, ihtiyaç sahibi bir engelliye verilecek

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde 17 ilkokul öğrencisi, harçlıklarından biriktirdikleri paralarla akülü tekerlekli sandalye satın alarak bir engelliye teslim edilmek üzere bu konuda faaliyet gösteren derneğin yetkililerine teslim etti.

Sakarya İlkokulu 3G sınıfı öğrencileri, sınıf öğretmeni Kemal Arık'ın desteğiyle akülü tekerlekli sandalye bağışı için kampanya başlattı.

Harçlıklarından biriktirdikleri paralar ve ailelerinin katkılarıyla yaklaşık 4 bin lira toplayan öğrencilerin satın aldığı araç, Cumhuriyet Meydanı'nda Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yapılan törende Ayvalık Birlik Ortopedik Engelliler Derneği yetkililerine verildi. Bu tekerlekli sandalye, ihtiyaç sahibi engelli bir kıza hediye edilecek.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, tören sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, duyarlılıklarından ötürü öğrencileri kutladı.

Çocukların öğretmenleri ve ailelerini de tebrik eden Gençer, "Bu tür sosyal projelerin artmasını diliyoruz. Çocuklarımıza toplumda hayatı engellilerimizle paylaştığımızı iyi anlatabilirsek, onlarla bunları paylaşabilirsek, bu hayatta engelli diye bir şey kalmaz" dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen ise bu öğrencilerin, büyüklere bir insanlık dersi verdiğini dile getirdi.

Dernek Başkanı Güler Çapraz Buyruk da evlerinden çıkamayan engelliler için akülü tekerlekli sandalyenin çok büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Günün koşullarında pahalı olan bu araçların engelliler için özgürlük anlamına geldiğini ifade eden Buyruk, "Onlar için tam anlamıyla el ve ayak anlamını taşıyor. Bu yüzden de toplumsal olarak bakıldığında, minik öğrencilerin yaptıkları bu çalışma biz büyüklere örnek teşkil edecek kadar çok önemli bir faaliyet. Minik kardeşlerimizi yürekten tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden Hatice Nisa Karakaş ise bu kampanya ile "engelsiz bir Türkiye" özlemini anlatmaya çalıştıklarını belirtti. Bu amaçla harçlıklarını biriktirerek yakınlarından maddi destek aldıklarını bildiren Karakaş, "Sonuçta engelli bir ablamız için bu sandalyeyi aldık. O ablamız çok mutlu olacağı için biz şimdi ondan çok daha fazla mutluyuz" diye konuştu.