"Öğrencilerimizin gözünden 1915 olayları" sempozyumu

"Öğrencilerimizin gözünden 1915 olayları" sempozyumu
"Öğrencilerimizin gözünden 1915 olayları" sempozyumu
BALIKESİR (AA) - 1915 olaylarının 100. yıldönümü nedeniyle tarihsel gerçekleri ortaya çıkarma adına Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir sempozyum...

BALIKESİR (AA) - 1915 olaylarının 100. yıldönümü nedeniyle tarihsel gerçekleri ortaya çıkarma adına Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir sempozyum düzenledi.

"Öğrencilerimizin gözünden 1915 olayları" konulu sempozyumda Balıkesir'deki liselerde eğitim gören 11 öğrenci, makale sundu.

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Alışveriş Merkezi Toplantı Salonu'nda düzenlenen sempozyumun açılışında, olaylara negatif değil pozitif yönden bakılması gerektiğini söyledi.

Soykırım iddialarını avantaja çevirmenin yollarının aranması gerektiğini ifade eden Yılmaz, "Ermeni diasporası aslında bize şans veriyor. Şanlı 16 Türk tarihi ve Türk devleti var. 600 yıl devam etmiş bir Osmanlı geçmişimiz var. Bizi eleştirdikleri sürece biz kendimizi daha iyi anlatırız. Eleştirilmek kötü bir şey değildir. Eğer tarihimizi iyi bilirsek, onlara hakim olursak, bizim hamlelerimiz olması lazım. 2023, 2053 ve 2071 gibi bizim gerçekten ülkeyi anlatma ve Türkün geçmiş tarihini canlandırma politikalarımız olması lazım. Bu nedenle TİKA gibi kendimizi iyi anlattığımız veya Yunus Emre Enstitüleri gibi kendimizi yurt dışında çok iyi anlattığımız enstitülere ihtiyacımız var" diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz de 1915 Ermeni olayları konusunda çok farklı rivayetler olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Ama bizim bildiğimiz, tek olarak bildiğimiz 1915, 1914-18 arası 1. Dünya Savaşı ve Osmanlı Devleti'nin en zayıf kaldığı dönem. Çanakkale'de, Kafkasya'da, Balkanlar'da, Afrika'da bir çok yerde savaşıyorsunuz ve sizin en zayıf anınızda bakıyorsunuz kendi içinizden milleti sadık olarak bilinen Ermenilerin ihanetine uğruyorsunuz. Ermeni çeteleri isyan ederek Doğu Anadolu'da bir çok insanı katlediyorlar. Ama bugün öyle bir algı operasyonu yapıyorlar ki, tam tersine. Fransa'dan İngiltere'ye Afrika'dan Arap ülkelerine kadar  propaganda yapabiliyorlar."

Açış konuşmaları ardından ardından başlayan sempozyumda ilk olarak Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi öğrencisi Tolga Gitmez, "Ermeni Çeteleri" konulu makalesini sundu.

Günboyu süren sempozyumda 11 makale katılımcılarla paylaşıldı.