Okul masrafları için maskot oldu

Okul masrafları için maskot oldu
Okul masrafları için maskot oldu
- Bandırma'da yaşayan bir üniversite öğrencisi, geçen sezondan bu yana Banvit Basketbol Takımı'nın maskotu olarak salonda taraftarı coşturuyor - Öğrenci Bolat: - "Devre ve mola aralarında seyirciyi coşturmak için Roman havası eşliğinde oynuyorum. Banvit taraftarı Roman havasını, ben de Banvit taraftarını sevdim"

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Alper Bolat, okul harcamalarını karşılamak için Banvit Basketbol Takımı'nın maskotu oldu.

Bolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aslen Giresunlu olduğunu ancak İstanbul 'da doğup büyüdüğünü belirterek, iki yıllık BAÜ Erdek Meslek Yüksekokulunu bitirdikten sonra dikey geçişle Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünün üçüncü sınıfında öğrenimine devam ettiğini söyledi.

"Okul masraflarını çıkarmak için ne yapabilirim?" diye düşünürken Banvit Basketbol Kulübünün takım için maskot aradığını duyduğunu ifade eden Bolat, başvuru yaptığını ve kulüp yöneticileri tarafından uygun bulunmasından sonra "maskot inek" olduğunu anlattı.

Bolat, bu işe başladığında ilk zamanlarda biraz zorlandığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"İlk maçlardan birinde Banvit Basketbol Kulübü Başkanı Özkan Kılıç, bana 'maaşını bekleyen memurlar gibi durma' dedi. Ben de 'ne yapayım, Roman mı oynayayım?' dedim. O gündür bu gündür devre ve mola aralarında seyirciyi coşturmak için Roman havası eşliğinde oynuyorum. Banvit taraftarı Roman havasını, ben de Banvit taraftarını sevdim."

- Ailesi ve kız arkadaşı başta tepki göstermiş

Bolat, maskotluğa başladığında ailesi ve kız arkadaşından tepki gördüğünü ancak onların daha sonra bu duruma alıştığını anlattı.

Kendisi için en zor müsabakaların Galatasaray Liv Hospital ile oynananlar olduğunu vurgulayan Bolat, "Çünkü Galatasaraylıyım. Banvit'e Galatasaraylı maskot ilk günlerde yadırgansa da artık herkes alıştı. Hiçbir sıkıntı yok" ifadesini kullandı.

Kulübün bir süre önce ULEB Avrupa Kupası müsabakaları için takım maskotlarını da yurtdışı maçlarına götürdüğünü anlatan Bolat, yabancı ülkelerdeki maskotluk uygulamalarının nasıl yapıldığını yakından gördüğünü belirtti.

Bolat, Avrupa ve diğer ülkelerde maskotluk işinin genelde kadınlar tarafından yapıldığını ifade etti. Banvit'te "maskot inek" olacak kadın bulmanın zorluğuna dikkati çeken Bolat, " Türkiye 'de bu işi erkekler yapıyor. Benimle maskotluk yapan iki arkadaşım daha üniversite öğrencisi. Onlar da bu işi eğitim masraflarını karşılamak için yapıyor. Okul bitince maskotluk sona erecek" diye konuştu.