Organ Bağışı Haftası

Organ Bağışı Haftası
Organ Bağışı Haftası
- Balıkesir'de, bir grup bisiklet tutkunu, İl Sağlık Müdürlüğü ile düzenledikleri ortak etkinlikte organ bağışında bulundu

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'de, "Organ Bağışı Haftası" etkinlikleri kapsamında bir grup bisiklet tutkunu, İl Sağlık Müdürlüğü ile düzenledikleri ortak etkinlikte organ bağışında bulundu, konunun önemine dikkati çekmek için bisiklet turu yaptı.

İl Sağlık Müdürü Servet Kocaöz, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye'de acil olarak organ bağışı bekleyen 28 bin hasta olduğunu belirtti.

Türkiye'de 69 bin diyaliz hastasının haftanın 3 günü ve 4'er saat diyaliz makinesine bağlı yaşamak zorunda olduğunu belirten Kocaöz, şunları kaydetti:

"Hastalarımız yedikleri ve içtiklerinde bulunan en az tuzu bile hesap ediyorlar. Proteini çok kısıtlamamak durumundalar. Onlar için hayat çok zor. Diyaliz tedavisi görmelerine rağmen her yıl 4 bin hastamızı organ bulamadıkları için kaybediyoruz. Şuan itibariyle 22 binin üzerinde böbrek bekleyen hastamız var. 2 bin 200'ün üzerinde karaciğer bekleyen hastamız var. 600'ün üzerinde ise kalp bekleyen hastamız bulunuyor. Aynı zamanda pankreas, kornea gibi pek çok organ bekleyen hastamız bulunuyor."

Türkiye'de her yıl ortalama 9 bin beyin ölümü gerçekleştiğini ancak bunların küçük bir kısmının organlarının bağışlandığını ifade eden Kocaöz, şöyle devam etti:

"Beyin ölümü dediğimiz, hastanede yoğun bakımda yatan hastalarda beyin hücrelerinin tümünün ölmesi demek. Tıbben aslında ölü. Beyin ölümü gerçekleşse de yoğun bakım şartlarında biz donör adaylarımızı bir miktar yaşatabiliyoruz. En fazla 5 gün yaşayabiliyor. Bu arada ailelere teklifte bulunuyoruz. 'Başımız sağ olsun hastamızı kaybettik ama siz başkalarına hayat verebilirsiniz.' Kendilerinden hastalarının organlarını bağışlamasını istiyoruz."

Balıkesir'in organ bağışı konusunda Türkiye birincisi olduğunu bildiren Kocaöz, "İlimiz organ bağışı konusunda duyarlı. İlimizde 68 tane beyin ölümü vakası gerçekleşti. Bunun 28 tanesi donör olarak organlarını bağışladı. 60'ın üzerinde hastaya da ikinci bir hayat verdik. Bursa'da bir ödül töreni düzenlendi. Balıkesir organ bağışında birinci olarak plaket aldı" dedi. 

Etkinlik sonunda vatandaşlara organ bağışı konusunda broşür dağıtıldı.