Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- "Şu anda 2 binden fazla terörist etkisiz hale getirildi. Hükümetin bir üyesi olarak şu sözü veriyoruz; son terörist etkisiz hale gelinceye kadar bu operasyonlar sürecektir" - "Silahlar gömülüp üzerine beton dökülmedikçe, Türkiye'yi terk edip etkisiz hale gelmedikçe bunun sonun kadar gideceğiz. Bu böyle biline"

BALIKESİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Şu anda 2 binden fazla terörist etkisiz hale getirildi. Hükümetin bir üyesi olarak şu sözü veriyoruz; son terörist etkisiz hale gelinceye kadar bu operasyonlar sürecektir" dedi. 

Bakan Eroğlu, Eski Toptancı Hali alanında düzenlenen "20 Tesisin Toplu Temel Atma ve Açılış Töreni"nde yaptığı konuşmada, tesislerin Balıkesir'deki şehitler anısına açıldığını belirtti.

Terör saldırılarına dikkati çeken Eroğlu, bu millet için canlarını feda eden bütün şehitlere Allah'tan rahmet, Türk milletine başsağlığı diledi. Eroğlu, sabah Tunceli'de şehit olan Aydın Nazillioğlu'nun babasını, ailesini ve köylülerini ziyaret ettiğini belirterek, şöyle konuştu: 

"Ziyarette çok duygulandım. Babası 'Ben 48 yaşındayım. Lütfen Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza söyleyin 'Ben de askere gideyim' dedi. İşte bu anlayış ve bu millet oldukça bu şanlı bayrak ilelebet bu topraklarda dalgalanacaktır. Ordumuz orada sadece PKK ile mücadele etmiyor. Orada başka ülkelerin ajanları var. Arkasında 6-7 tane ülke, yani 7 düvele karşı, gizli bir şekilde karşılaşıyor. Ama inşallah bunların inleri, şanlı ordumuz tarafından teker teker vuruluyor. Şu anda 2 binden fazla terörist etkisiz hale getirildi. Hükümetin bir üyesi olarak şu sözü veriyoruz; son terörist etkisiz hale gelinceye kadar bu operasyonlar sürecektir."

Eroğlu, poliste, askerde her zaman silah olacağını ifade ederek, terör örgütünü yönelik, "Silahlar gömülüp üzerine beton dökülmedikçe, Türkiye 'yi terk edip etkisiz hale gelmedikçe bunun sonun kadar gideceğiz. Bu böyle biline" ifadelerini kullandı. 

- "Milletimiz bu oyunu fark etti"

Şehit Astsubay Deniz Göçkün'ün, DNA işlemlerinin sürdüğüne de değinen Eroğlu, şunları kaydetti: 

"Yüzyıllardır bu topraklardan, bizleri, bu vatanın sahiplerini yok etmek, atmak için tekrar Orta Asya'ya sürmek için batı tarafından planlar, projeler hazırlanıyor. Adına 'şark meselesi' demişler. Ama 'şark meselesi'nin özü şu; böl, parçala, yut. Ama milletimiz bu oyunu fark etti. Bu coğrafya dünyanın stratejik coğrafyası. Bu vatan dünyanın en güzel köşelerinden bir tanesi. Bu vatanda ayakta kalmanın yegane yolu güçlü olmaktan geçiyor. İnşallah biz daha güçlü olup 2023 hedeflerini yakalayacağız."

- "Baraj yapalım, adı da Aydın Nazillioğlu olsun"

Eroğlu, bugün burada 20 tesisin de temelinin atılacağını anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Bunların maliyeti 170 milyon TL, Yani 170 trilyon. Ama onlar için ne yapılsa azdır. Sadece bunlarla yetinmeyeceğiz. Şehitlerimizin adlarını ilelebet yaşatmak için babası ile de görüştük. 'Oraya baraj yapalım adı da Aydın Nazillioğlu olsun' dedik. Ayrıca orman ve o bölgedeki tüm bozuk olan ormanları bitirilip şehidin adı verilecek. Artık Bayat Mahallesi bizim ailemizdir, bizim mahallemizdir. Milletvekillerimiz, valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız biliyor. Burası benim memleketim. 'Balıkesir'den ne istek ve talimat gelmiş ise yapın' dedim. Burası için bütçe ve ödeneklerde kısıntı yok."

G20 Zirvesi'nin Türkiye'de yapılacağını hatırlatan Eroğlu, "G20 Zirvesi bu yıl Türkiye'de yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti 20 büyük ülkenin zirvesine ev sahipliği ve dönem başkanlığı yapıyor. Bu gurur duyacağımız bir hadise. İnşallah sadece G20'de değil, Allah nasip ederse Cumhuriyetimizin kuruluşunun 200'üncü yılında, 2023 yılında Türkiye'yi dünyadaki 10 büyük ekonomi arasına taşıyacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Eroğlu, konuşmasının ardından Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısında şehit olan Astsubay Çavuş Deniz Göçkün'ün ailesini ziyaret etti. Daha sonra İl Müftülüğüne geçen Eroğlu, Hafız Mehmet Arabacıoğlu Camisi'nde cuma namazını kıldı.

Cuma namazı sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'u makamında ziyaret eden Eroğlu, yaklaşık 45 dakika basına kapalı özel bir görüşme yaptı, çıkışta gazetecilere yatırımlar hakkında kısa bilgi verdi.