Pakistan'ın deprem haritasını TÜBİTAK çıkaracak

Pakistan'ın deprem haritasını TÜBİTAK çıkaracak
Pakistan'ın deprem haritasını TÜBİTAK çıkaracak
- Bir deprem ülkesi olan Pakistan'da yer sarsıntılarının hasarlarının azaltılması ve güvenli yerleşim konusunda çalışmayı TÜBİTAK yapacak - TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Tunaboylu: - "Pakistan'da sismik aygıtlar yerleştireceğiz. Buradan alınacak verilerle ülkenin deprem haritasını çıkaracağız"

BALIKESİR (AA) - ZAFER AKPINAR - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Pakistan'da olası depremlerde yaşanacak hasarların azaltılmasına ilişkin ülkenin bazı noktalarına yerleştireceği sismik aygıtlarla veri toplayıp haritalar oluşturacak.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir süre önce Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile "Balıkesir İli Zemin Sınıflama ve Sismik Tehlike Değerlendirme Projesi"ne ilişkin protokol imzaladıklarını hatırlattı.

Süresi 4 yıl olan projeyle Balıkesir'in güvenli yerleşim ve deprem zararlarının azaltılmasının hedeflendiğini vurgulayan Tunaboylu, bu çerçevede aktif faylar ve jeoloji haritaları oluşturulacağını, zemin sınıfları ve hakim frekans haritalarının elde edileceğini anlattı.

Gelecek nesillere aktarılmak üzere coğrafi bilgi sisteminin hazırlanacağı projede veri bankası oluşturulacağını belirten Tunaboylu, bazı illerde yaptıkları bu çalışmanın benzerini Pakistan ve Azerbaycan'da da uygulayacaklarını söyledi.

Pakistan'ın bir deprem ülkesi olduğuna dikkati çeken Tunaboylu, şunları kaydetti:

"Bu ülke , deprem hasarlarının azaltılması konusunda bizden destek istedi. Balıkesir'de hayata geçireceğimiz projenin biraz benzerini ve farklı modelini orada yapacağız. Fizibilite, depremsellik boyutu, haritalar geliştirme ve ardından bilgi aktarımı olacak. Uzun soluklu bir proje planlıyoruz. Henüz proje yapılmış değil. Uluslararası destekle yapmayı planlıyoruz. Mesela İslam Kalkınma Bankasından destek alınabilir. Pakistan'da sismik aygıtlar yerleştireceğiz. Buradan alınacak verilerle ülkenin deprem haritasını çıkaracağız."

Tunaboylu, Suudi Arabistan'da ise enerji santrallerinin güç sistemlerinin modernizasyonunu yaparak bu konuda eğitim verdiklerini sözlerine ekledi.