Pazar tezgahlarında ''bahar ateşi''

Pazar tezgahlarında ''bahar ateşi''
Pazar tezgahlarında ''bahar ateşi''
- Bir hafta öncesine göre patatesin kilogram fiyatı 3-3,5 liradan 4 liraya yükselirken, portakal ve ıspanak 4, kıvırcık marul 3,5, havuç ise 2,5 liraya ulaştı - Balıkesir Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Baydan: - "Olumsuz hava şartları nedeniyle bazı ürünlerin zarar görmesi, tarla üretimlerinin gecikmesi ve bahar meyvelerinin tezgahlarda halen yer almaması gibi nedenler fiyatlarda beklenmedik artışa yol açtı. Mayıs ayının ilk haftasıyla fiyatlar normale döner"

BALIKESİR (AA) - ZAFER AKPINAR - Bahar aylarına girildiği için pazar tezgahlarındaki fiyatların düşmesi beklenirken, bir hafta öncesine göre patatesin kilogram fiyatı 3-3,5 liradan 4 liraya yükseldi, portakal ve ıspanak 4, kıvırcık marul 3,5, havuç ise 2,5 liraya çıktı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, hafta sonunda pazar tezgahlarındaki fiyatlarda bir hafta öncesine göre artışlar yaşandı.

En çok tüketilen ürünlerden patatesin kilogramı bir haftada 3-3,5 liradan 4 liraya, kıvırcık marul 2-2,5 liradan 3,5 liraya, 2,5-3 lira olan iyi portakal 4, havuç 2 liradan 2,5 ve ıspanak 4 liraya ulaştı. Sivri biberin 8 liraya çıktığı pazar tezgahlarında, kivi 6, domates 4-5 liradan satılır oldu.

Balıkesir Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Ayhan Baydan, olumsuz  hava şartları nedeniyle bazı ürünlerin zarar görmesi, tarla üretimlerin gecikmesi ve bahar meyvelerinin tezgahlarda halen yer almaması gibi nedenlerin fiyatlarda beklenmedik artışa yol açtığını belirterek, şunları kaydetti:

"Mayıs ayının ilk haftasıyla fiyatlar normale döner ancak bazı ürünlerde nisan ayında bir miktar daha artış olabilir. Patatesin kilosu 4 liraya çıktı. Yaşanan don yüzünden patatesinin devamının olmaması fiyatları yukarı taşıyor. Yeni taze patates talebi karşılayacak ölçüde değil. Hava şartlarından dolayı beklenen üretim olmadı, üretim yetişmedi. Portakal hiç bu kadar yükselmemişti. Hava şartları bu meyveyi de ekleyince kilogramı 4 liraya satılır oldu. Bahar meyvelerinin gecikmesi de bu ürünün pahalanmasında etkili. Soğuklar nedeniyle çilek ve erik gecikmeseydi vatandaş meyve için portakala yönelmez, talep azalır, fiyatlar yükselmezdi."

Kışın ortasında 1-1,5 liradan tüketilen geçen hafta en fazla 2,5 lira olan kıvırcık marulun 3,5 liraya ulaştığını ifade eden Baydan, "Seralarda marul bitti. Yerine salatalık fidesi ekiliyor. Tarladaki marullar henüz yetişmedi. Tarla marulu çıkınca fiyatlar ay sonuna doğru normale döner. Havuç dönemi zaten bitti. Bu yüzden 2,5 liraya çıktı" dedi.

Baydan, sivri biberin kilogramının 6-8 lira arasında satıldığını dile getirerek, "Geçiş dönemi yaşıyoruz önümüzdeki bir iki haftada biberin de fiyatı geriler. İkinci mahsuller yetişmeye başlıyor. Ispanak 4 lira. Bunun fiyatındaki artış genellikle işçilikten. Yağışlar nedeniyle tarlalar çamur içinde. Çamurda tarladan ıspanak sökmek kolay değil, işçiliği fazla. Bir kadın yevmiyesi 40-50 lira arasında değişiyor" diye konuştu.

 


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  portakal

  ,

  Kadın

  ,

  Pazar

  ,

  Hava

  ,

  lira

  ,

  esnaf