Sındırgı'da kar yağışı seralarda hasara yol açtı

Sındırgı'da kar yağışı seralarda hasara yol açtı
Sındırgı'da kar yağışı seralarda hasara yol açtı
BALIKESİR (AA) - Sındırgı ilçesi Pürsünler Mahallesi'ndeki 300 seradan 150'si, yoğun kar yağışı nedeniyle zarar gördü.Mahalle Muhtarı Ersin Duman, AA...

BALIKESİR (AA) - Sındırgı ilçesi Pürsünler Mahallesi'ndeki 300 seradan 150'si, yoğun kar yağışı nedeniyle zarar gördü.

Mahalle Muhtarı Ersin Duman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl kış mevsiminin çok sert geçtiğini ve sera sahiplerinin  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı projeleriyle borçlanarak aldığı seraların paralarını ödeyemeyeceğini söyledi.

Seralarda yetişen ürünlerin don olayları dışında kardan dolayı çöken çatılarından da zarar gördüğünü vurgulayan Duman, şunları kaydetti:

"300 sera ile ilçenin yanı sıra Balıkesir, Akhisar, Manisa ve İzmir gibi çevre il ve ilçelerin de sebze bahçesi konumundayız. Toptancı arkadaşlar arıyor, ürün olmadığını söylüyoruz. Tabii ürün olmayınca marul, tere, roka, ıspanak, maydanoz, soğan gibi 'yeşillik' tabir ettiğimiz ürünler pazarlarda pahalı oluyor. Mahalle olarak tek geçim kaynağımız seracılık. Yaklaşık 300 seramızda mevsim koşullarına göre ürün yetiştiriyoruz. Kendi yaptığımız seraların dışında vakfın verdiği seralardan da aldık, dolayısıyla borçlandık. Projeli seralarda zayiat yok ama borcumuzu ödeyebilmek için ürünümüzü satabilmemiz lazım. Seracılar olarak sezona çok iyi hazırlanmıştık. İyi gelir elde etmeyi, borçlarımızı ödemeyi hedefliyorduk, yağışlar maalesef ürün bırakmadı. 150 seramız zarar gördü. Ekili ürünümüzün bir kısmı yıkılan seraların altında kaldı. Sağlam seraların altına giren kar suyu da donunca elimizde ürün kalmadı. Kar o kadar yoğundu ki seralar karın altında görünmez oldu."


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  İzmir

  ,

  çevre

  ,

  kış

  ,

  sosyal

  ,

  kar

  ,

  manisa