Şizofreni hastaları cam sanatı ile terapi oluyor

Şizofreni hastaları cam sanatı ile terapi oluyor
Şizofreni hastaları cam sanatı ile terapi oluyor
BALIKESİR (AA) - Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, ilçedeki şizofreni hastalarına cam sanatı öğretilerek terapi verildiğini...

BALIKESİR (AA) - Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, ilçedeki şizofreni hastalarına cam sanatı öğretilerek terapi verildiğini belirtti.

Kafaoğlu, belediye tarafından yaptırılan Mavi At Kafe'nin insan odaklı sosyal faaliyet içeren bir merkez olduğunu söyledi. Özellikle toplumun uzak durmaya çalıştığı, dışladığı şizofreni hastalarıyla burada ilgilenildiğini ifade eden Kafaoğlu, şunları kaydetti:

"Hastalar burada sohbet ediyor, oyun oynuyor, sanat öğreniyor. Şuan hepsine cam sanatı öğretiliyor. Bu onları bir nebze rahatlatıyor ve terapi görevi görüyor. Hastalar bizim insanlarımız. Yıllardır toplumdan uzaklaştırılan, evlerinden çıkmayan insanlar şimdi ise kendi işlerini yapma becerilerini kazanmış oluyorlar. Biz belediye olarak kafenin yerinin tutulması, çevre düzenlemesinin, kafedeki mutfak eşyaları ve ışıklandırma konusunda yardımcı olduk. Mutlu İnsanlar Şehri diye boşuna demiyoruz. Herkesin mutluluğu bizim mutluluğumuz."

Kafede bir yıl içinde 200 şizofreni hastasının rehabilite edilmesi planlanıyor.

 


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  çevre

  ,

  Mavi

  ,

  Belediye

  ,

  Sohbet

  ,

  Oyun

  ,

  Mutfak

  ,

  sosyal

  ,

  Uzak