Şizofreni ve Aile Sempozyumu

Şizofreni ve Aile Sempozyumu
Şizofreni ve Aile Sempozyumu
- Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Soygür: - ''Şizofreniye herkesin ilgisini çekmek, katkısını sağlayarak yapılabilecek iyi şeyleri yapmak ve şizofreni hastalarını topluma kazandırmak istiyoruz''

BALIKESİR (AA) - Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür, toplumda psikolojik rahatsızlıklara ilişkin yanlış bilgiler bulunduğunu belirterek, ''Şizofreniye herkesin ilgisini çekmek, katkısını sağlayarak yapılabilecek iyi şeyleri yapmak ve şizofreni hastalarını topluma kazandırmak istiyoruz'' dedi. 

Balıkesir Ruh Sağlığı Merkezi tarafından Karesi Belediyesi toplantı salonunda ''Şizofreni ve Aile '' konulu sempozyum düzenlendi.

Toplantıya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Soygür, büyük şehirlerde kurulmaya başlanan şizofreni derneklerinin, hastalar ile yakınlarının toplumla ilişkilerini geliştirmeyi amaçladığını söyledi.

Şizofreni Dernekleri Federasyonunun da bu derneklerin çatı örgütü olduğunu bildiren Doç. Dr. Soygür, şu bilgileri aktardı:

''Bu yapılanma hastalar, hasta yakınları ve doktorların bir araya gelerek oluşturduğu bir örgütlenme biçimi. Amacımız, başta şizofreni olmak üzere, psikolojik rahatsızlıklara ilişkin toplumdaki yanlış bilgileri doğru hale getirmek. Şizofreniye herkesin ilgisini çekmek, katkısını sağlayarak rahatsızlıkla ilgili yapılabilecek iyi şeyleri yapmak ve şizofreni hastalarını topluma kazandırmak istiyoruz. Bu işbirliği sağlanmazsa sağlıklı bir çalışma ortaya konamaz. O nedenle tıpkı bir masanın dört ayağı gibi hem hasta hem hasta yakınları hem de sağlık çalışanlarının işbirliğini sağlamak gerekiyor. Bu işbirliği sağlanırsa mesele ancak sağlam bir zemine oturur.''

-''Hastalar topluma kazandırılıyor''

Balıkesir Toplum Ruh Sağlığı Merkezi psikiyatri uzmanı Umut Karasu ise toplumda ruh sağlığı alanında önemli değişiklikler yaşandığını anımsattı.

Hastaları odalara kapatan eski hastane sistemleri yerine topluma kazandırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını aktaran Karasu, ''Bu dönüşümün en önemli saç ayağı Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri. Hasta yakını olarak düşünün, çocuğunuz var ve rahatsız. Ölüm kaygısı yaşıyorsunuz. 'Ben ölürsem çocuğum ne olacak?' diye düşünüyorsunuz. Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri olarak bizim gayemiz aileleri bu kaygılardan uzak tutmak'' diye konuştu.

Uzmanların şizofreni hastalığına ilişkin görüşlerini dile getirdiği sempozyumda, hastalar ile yakınları yaşadıkları zorlukları anlattı.


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  Aile

  ,

  toplum

  ,

  ruh

  ,

  Uzak