Sokak hayvanlarına 4 milyon liralık yatırım

Sokak hayvanlarına 4 milyon liralık yatırım
Sokak hayvanlarına 4 milyon liralık yatırım
- Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Balıkesir'de tahsis edilen 480 dönüm alanda, 4 milyon lira harcanacak "Türkiye'nin en büyük hayvan barınağı"nın inşaatına kısa sürede başlanması hedefleniyor - Pansiyon işlevi de görecek tesise evcil hayvanlarını bırakacak tatilciler, bir sonraki yıl geldiklerinde bunları alabilecek

BALIKESİR (AA) - ZAFER AKPINAR - Balıkesir'de, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca tahsis edilen 480 dönüm alanda, 4 milyon lira maliyetli " Türkiye 'nin en büyük hayvan barınağı"nın yapım ihalesi gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balıkesir'in, Marmara ve Ege Denizlerine kıyısı olan ilçeleri başta olmak üzere sokak hayvanları konusunda önemli bir sorunu bulunduğunu söyledi.

Yaz aylarında Edremit Körfezi'ndeki Akçay, Altınoluk, Ören ve Ayvalık ile Marmara'ya kıyı Erdek gibi tatil merkezlerini tercih eden vatandaşların, çocuklar ya da kadınların talebiyle köpekle geldiğini belirten Uğur, "Bir iki ay sonra tatil bitip geri dönerken köpekleri bırakıp gidiyorlar. Edremit Körfezi'nde gerçekten de iyi cins sokak köpekleri bulunuyor" dedi.

Uğur, Orman ve Su İşleri Bakanlığının kendilerine tahsis ettiği 480 dönüm alanda kurulacak hayvan barınağının yapım ihalesinin gerçekleştirildiğini dile getirdi.

"Türkiye'nin en büyük hayvan barınağı"nın maliyetinin 4 milyon lira olduğu bilgisini veren Uğur, "Önümüzdeki günlerde hava şartları mümkün olduğunda inşaat başlayacak. En kısa zamanda tamamlamak istiyoruz. Sokak hayvanları hem orada barınsın hem de rehabilitasyonunu yapalım. Mevcut barınak artık yetersiz geliyor" ifadesini kullandı.

Sokak hayvanlarının iyi koşullarda bakılacağı barınağın, pansiyon işlevi de göreceğini anlatan Uğur, özellikle yaz aylarında Edremit Körfezi'ne gelen tatilcilerin, bölgeden ayrılırken köpeklerini bu tesise bırakıp bir yıl sonra alabileceğini ifade etti.

Uğur, böylece bu vatandaşların her gelişlerinde köpek getirmeyeceklerini, diğer yandan ildeki sokak hayvanı sayısını kontrol altında tutabileceklerini sözlerine ekledi.