Sokakta İlk Adımlar'la 1,5 milyon çocuk trafiği öğrendi

Sokakta İlk Adımlar'la 1,5 milyon çocuk trafiği öğrendi
Sokakta İlk Adımlar'la 1,5 milyon çocuk trafiği öğrendi
- Türkiye'nin en uzun soluklu yol güvenliği eğitim projesi Sokakta İlk Adımlar kapsamında Balıkesir'de 15 bin 840 çocuk bilinçlendi

BALIKESİR (AA) - Trafik güvenliği kapsamında 13 yılda 1,5 milyonun üzerinde çocuğa eğitim veren Sokakta İlk Adımlar projesi kapsamında Balıkesir'de 15 bin 840 çocuk yol güvenliği konusunda bilinçlendi.

Renault'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, çocukların trafikteki tehditler ile risklerin farkına varmasını sağlayıp, onlara güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmayı amaçlayan "Sokakta İlk Adımlar" yol güvenliği eğitim projesi 13 yaşını tamamladı.

Yol güvenliği konusunda en riskli 41 ilde sürdürülen projeden 2014-1015 Eğitim Öğretim Yılı sonunda 1 milyon 545 bin öğrenci yararlandı

Alanının en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan "Sokakta İlk Adımlar", Renault, Milli Eğitim Bakanlığı , Total Oil Türkiye ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ortaklığıyla sürdürülüyor.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, TÜİK'in 2013 verilerine göre, Türkiye'de 1 milyon 207 bin 306 kaza meydana geldiğini, ölümlü yaralanmalı kazaların yüzde 74,5'inin yerleşim yeri içinde gerçekleştiğini belirtti.

Bu kazalarda, 3 bin 685 kişi hayatını kaybettiğine, 274 bin 829 kişinin de yaralandığına dikkati çeken Aybar, yapılan bilimsel araştırmalara göre, yayalar içinde ilköğretim çağındaki çocukların ciddi bir risk grubu oluşturduğunu bildirdi.

Aybar, şunları kaydetti:

"İşte, Sokakta İlk Adımlar bu riski azaltmayı ve çocuklarımıza yollarda daha güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmayı amaçlıyor. Hedefimiz projemizin ikinci 10 yılının sonunda 10 milyon öğrenciye ulaşmak ve onların bu yaşamsal soruna ilişkin farkındalık kazanmalarını sağlamak. Bu hedefi de birlikte yürüdüğümüz güçlü proje ortaklarımız ve okul yöneticileri ile öğretmenlerimizin güçlü desteğiyle gerçekleştireceğiz. 14'üncü uygulama yılı için de ciddi hazırlıklar yapıyoruz. Projemiz önümüzdeki yıl hem rakamsal, hem de etkinlik olarak daha da büyüyecek."

Türkiye'nin 41 ilindeki bin 374 okula ve 6 bin 105 sınıfa ücretsiz olarak gönderilerek, uygulanmaya başlayan eğitim setleri, öğrencileri trafik güvenliğinin yanı sıra ulaşıma bağlı çevre sorunları konusunda da bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Renault arasında imzalanan işbirliği anlaşmasıyla gerçekleşen projeden ilkokul dördüncü sınıf öğrencileri, trafik ve yol güvenliği derslerinde yararlanıyor.

Sokakta İlk Adımlar" projesi, Adana, Ankara , Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul , İzmir, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Urfa, Uşak, Van, Yalova, Zonguldak illerinde uygulanıyor.