Somali'nin astsubayları Balıkesir'de eğitiliyor

Somali'nin astsubayları Balıkesir'de eğitiliyor
Somali'nin astsubayları Balıkesir'de eğitiliyor
- Ülkelerinde girdikleri sınavın ardından Türkiye'de askeri eğitim görmeye hak kazanan 38 Somalili, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Astsubay Meslek Yüksekokulunda 8 haftalık eğitim alıyor - 6 haftası uygulamalı, 3 aşamadan oluşan askeri eğitimlerini tamamlayan astsubaylar, ülkelerine dönüp göreve başlayacak - Somalili Astsubay Çavuş Hoşgel: "Somali halkı ve askeri Türkiye'yi çok seviyor. Balıkesir Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulundan mezun olduktan sonra ülkeme gidip komutan olacağım. Benim için burada eğitim almak çok önemli"

BALIKESİR (AA) - SEYHAN KIRICI - Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) teknik, idari ve komuta kadrosunda görev yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı astsubayların yetiştirildiği Balıkesir'deki Astsubay Meslek Yüksekokulunda 38 Somalili, 8 haftalık askeri eğitim görüyor.

Ülkelerinde girdikleri sınavın ardından  Türkiye 'de askeri eğitim almaya hak kazanan 38 Somalili, imzalanan protokol gereği 24 Temmuz'da Astsubay Meslek Yüksekokuluna geldi. Türk komutanlardan emir komuta, sevk ve idare ile taktik konularında eğitim alan misafir askerler, 6 haftası uygulamalı olacak 8 haftalık eğitimlerinin ardından ülkelerine dönerek, göreve başlayacak.

Somalili misafir askerlerin takım komutanı Astsubay Üstçavuş Samet Küçükkılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Somalililere astsubay eğitimi verdiklerini söyledi.

Yabancı askerlerin ilk olarak Kara Kuvvetleri Lisan Okulu Komutanlığında 8 aylık bir dil eğitimi aldığını ifade eden Küçükkılıç, "Dil eğitimlerini tamamlayan askerler 24 Temmuz itibarıyla Astsubay Meslek Yüksekokuluna giriş yaptı ve askeri eğitimleri başladı" dedi.

Misafir askerlerin 8 hafta eğitim alacağını dile getiren Küçükkılıç, şunları kaydetti:

"38 Somalili, 3 safhadan oluşan askerlik eğitimi alacak. İlk 2 hafta temel askerlik eğitimi, müteakip 4 haftada emir komuta, sevk ve idare yeteneğini geliştirmek maksadıyla tim ve kısım komutanı eğitimi, son iki haftada ise taktik konularla ilgili nazari eğitimler verilecek. Eğitimin ilk 6 haftası uygulamalı olarak arazide, son 2 haftası dershanelerde yapılacak. Arazide muharebe ve ortak temel konularda da eğitim alacaklar. Astsubay çavuşlara atış da yaptıracağız."

Henüz eğitimin ikinci haftasında olduklarını aktaran Küçükkılıç, askerleri kalan 6 hafta içinde hazır hale getireceklerini belirtti.

- Somalili asker Hoşgel

Somalili askerlerden Astsubay Çavuş Muhammed Farah Hoşgel, Türkiye'de eğitim aldığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Ülkesinde arkadaşlarıyla, Türkiye'de askeri eğitim almak için sınavlara girdiğini anlatan Hoşgel, sınavda başarılı olmasının ardından ilk olarak İstanbul 'a geldiklerini ve Türkçe eğitimi aldıklarını ifade etti.

Türkçeyi öğrendikten sonra Astsubay Meslek Yüksekokulunda askeri eğitime başladıklarını aktaran Hoşgel, "Türkiye bizim için kardeş ülke . Türkiye bizim için güzel ve önemli bir ülke. Somali hala Türkiye'den yardım alıyor. Osmanlı döneminden beri hep yardım aldı. Türkiye Somali'de hastaneler okullar yapıyor ve insanımıza yardım ediyor. Bundan dolayı Somali halkı ve askeri Türkiye'yi çok seviyor. Balıkesir Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulundan mezun olduktan sonra, ülkeme gidip komutan olacağım. Benim için burada eğitim almak çok önemli" diye konuştu.