Susurluk'ta süpürge üretimi

Susurluk'ta süpürge üretimi
Susurluk'ta süpürge üretimi
- Susurluk Roman Kültürünü Yaşatma ve El Sanatlarını Geliştirme Derneği Başkanı Uğuş: - "İlçemizde 500 aile haftada 10 bin civarı süpürge yapıyor"

BALIKESİR (AA) - Susurluk ilçesinde 500 ailenin haftada ortalama 10 bin süpürge ürettiği bildirildi.

Roman Kültürünü Yaşatma ve El Sanatlarını Geliştirme Derneği Başkanı Mehmet Uğuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeterli ham maddeyi bulamadıklarında Adapazarı, Edirne ve Samsun'dan süpürge otu almak zorunda kaldıklarını söyledi.

İlçeden birçok ile süpürge gönderdiklerini dile getiren Uğuş, şunları kaydetti:

"Yaşadığımız mahallede neredeyse her aile süpürge üretimi yapıyor. Üretilen saplı ve sapsız süpürgeler İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Antalya, Mersin, Adana, Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa başta olmak üzere birçok ile gönderiliyor. Aynı zamanda bin 500 dekar alanda süpürge otu ekimi var. Bu alandan 150 ton civarı süpürge otu elde ediyoruz. Her emek sektöründe olduğu gibi süpürgecilik sektörü teknolojik gelişmelerden olumsuz yönde etkilendi. Elektrik süpürgelerinin henüz yaygınlaşmadığı dönemde her evin temizlik aracıydı. Ancak son yıllarda yerini modern aletlere bıraktı. Bu durum üreticiler olarak bizleri de olumsuz etkiledi. Süpürge otunun hasadı, temizlenmesi, sarartılması, bir boy haline getirilmesi, bağlanması çok meşakkatli bir iştir. Bundan dolayı genç nesiller bu işi yapmaktan kaçıyor. Bu kapsamda dernek olarak süpürgeciliğin gelişmesi için tüzük tadilatı yaparak el sanatlarını geliştirmeyi de tüzüğümüze koyduk. Düzenlediğimiz eğitimlerle gençlerimizi süpürgecilik mesleğine kanalize etmeye çalışıyoruz. Bunun yapılmaması halinde ülkenin önemli süpürge üretim merkezlerinden olan Susurluk bu özelliğini kaybedebilir."