Tarihi binanın, müzeye dönüştürülme çalışmaları

Tarihi binanın, müzeye dönüştürülme çalışmaları
Tarihi binanın, müzeye dönüştürülme çalışmaları
BALIKESİR (AA) - Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, 1927'de inşa edilen eski gar binasının etnografya müzesine dönüştürülmesi için...

BALIKESİR (AA) - Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, 1927'de inşa edilen eski gar binasının etnografya müzesine dönüştürülmesi için çalışma yaptıklarını belirtti.

Mülkiyet hakkı Balıkesir Valiliği'nde bulunan tarihi binanın çürümeye terk edildiğini öne süren Mirza, "Biz bu binanın, etnografya müzesi olarak değerlendirilmesinin uygun olduğunu düşünüyoruz. Bina bugün boş durumda, bakımsızlıktan yavaş yavaş kullanılmaz hale gelmiş halde, camları kırılmış, içeride kuşlar yuva yapmış, terk edilmiş görüntüsüne sahip. Önümüzdeki günlerde Balıkesir Valisi Mustafa Yaman'ı ziyaret ederek, bu konudaki isteğimizi kendisine ileteceğiz. Yaman'ın, bu isteğimize olumlu yanıt vereceğine inanıyoruz" dedi.

 Bandırma Kültür Platformu yöneticisi Mimar Seyfettin Ertekin ise tarihi binanın ulusal mimarinin ilk yapıtlarından biri olduğunu söyledi.

Binanın tarihi süreci hakkında bilgiler aktaran Ertekin, şunları kaydetti:

"Bandırma'da kentlilik bilinci çok azaldı. Neredeyse hiç kalmadı. Eski yıllardaki gibi artık estetik binalar yapılmıyor. Bu arada, elimizdeki eski tarihi binaları da birer birer kaybediyoruz. Şimdi, eski dönemlerde sırasıyla Maarif Oteli, 1937 yılında 231 Nolu Askeri Hastane, Özel İdare, Biray Oteli, kütüphane ve dekanlık binası olarak kullanıldı. Bu bina Bandırma'nın kültür ve sanatına katkı bulunmak amacıyla, etnografya müzesi olarak kazandırılmalı."

 


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  Belediye

  ,

  Bugün

  ,

  kültür

  ,

  mimar

  ,

  BİNA