Temel kazısı karayolunda çökmeye neden oldu

Temel kazısı karayolunda çökmeye neden oldu
Temel kazısı karayolunda çökmeye neden oldu
- Manyas ilçesinde yurt inşaatı için başlatılan temel kazısı, yakın bölümde yer alan karayolunda, asfalt zeminin altındaki toprak malzemenin taşınması nedeniyle çökmeye yol açtı

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Manyas ilçesinde, öğrenci yurdu inşaatı için açılan temel kazısı nedeniyle yan tarafta bulunan karayolunda çökme meydana geldi.

Alınan bilgiye göre, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından düzenlenen ihaleyi kazanan firma, ilçede 300 kişilik yurt yapımı için temel kazısına başladı.

Firmaya bağlı ekiplerin açtığı temel nedeniyle üst kısımdan taşınan toprak malzemeler, Manyas'ın Bandırma, Gönen ve Susurluk ilçelerine bağlantısının sağlandığı karayolunun kavşak noktasına yakın bölümde çökmeye neden oldu. Bu nedenle Manyas ilçe merkezinden söz konusu kavşağa çıkılan yolun son kesiminde trafikte aksamalar yaşanıyor.

Çevredeki iki binada bulunan vatandaşlar ise tahliye edildi.

Manyas Belediye Başkanı Tancan Barçin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilgili firma tarafından inşaat öncesi Belediye Fen İşleri Müdürlüğüne ruhsat başvurusunda bulunulduğunu söyledi.

Firmanın, zeminden 10 metre derinliğe inileceği belirtilerek toprak yapısıyla ilgili raporlar ve diğer belgeleri kendilerine sunduğunu anlatan Barçin, incelemelerin ardından tüm koşullar yasalara uygun olduğu için ruhsat verildiğini ifade etti.

İnşaata ve çevreye zarar verilmemesi için gereken kazık çakma işleminin yapılmadığını öne süren Barçin, şöyle konuştu:

"Kazıya başlandığında toprağın dolgulu ve gevşek olmasından dolayı bu defa sağlam zemini bulmak için 20 metre derinliğe kadar inmek zorunda kaldılar. Böyle olunca da toprak kaymaları başladı. Başta Bandırma ve Gönen karayolunun inşaat kısmındaki alanı tamamen gitti. İnşaatın karayoluna uzaklığı 5 metre olması gerekirken şu anda toprak kaymasından dolayı yol falan kalmadı. Karayollarının bunun üzerine müteahhit firmaya 250 bin lira ceza uyguladığını biliyoruz. Yapı denetim ekibi ne iş yapar, bu durumu niye görmedi, anlamış değilim. Bu olayda belediyenin herhangi bir suçu yoktur. Keşke hafriyatla çevresine kazık çakılsaydı. Bu olumsuzluklar o zaman yaşanmazdı."

Firma yetkilileri ise inşaata başlamadan jeoloji uzmanları ve diğer teknik yetkililere zemin etüdü yaptırdıklarını ancak kazının ardından olumsuzluklar yaşandığını belirterek, bir ay sonra karayolunun onarımı için gereken çalışmayı yapacaklarını bildirdi.