TKDK turizme de destek sağlıyor

TKDK turizme de destek sağlıyor
TKDK turizme de destek sağlıyor
- Balıkesir'de, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından turizme yönelik çalışmalar kapsamında Edremit ilçesinde butik otel, Altınoluk'ta 25, Avşa Adası'nda 17 ve 9 odalı iki konaklama tesisine 1,5 milyon liralık destek sağlandı - TKDK İl Koordinatörü Döğdü: - "TKDK sadece tarım veya hayvancılığı desteklemiyor, turizm faaliyetlerini de destekliyor"

BALIKESİR (AA) - Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü, Balıkesir'de 5 kırsal turizm projesine 1,5 milyon liralık hibe desteği sağladı.

TKDK İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü, Havran ilçesinde hibe desteği verdikleri kır bahçesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balıkesir'in kırsal turizm için çok uygun bir coğrafyaya ve alana sahip olduğunu söyledi.

Kırsal turizme yüzde 50-65 hibe desteğinde bulunduklarını ifade eden Döğdü, "Balıkesir'de kırsal turizm anlamında 5 proje aldık. Bu projelerin yatırım tutarı 3,5 milyon lira . Bunun yüzde 50'sinin hibe olduğunu düşünürsek 1,5 milyon lira gibi destek sağlamış olduk" dedi.

Döğdü, destekledikleri işletmeler ve projeler hakkında bilgi verdi.

Birçok alana yönelik çalışmaları bulunduğunu belirten Döğdü, şöyle konuştu:

"Hibe desteği alt sınırımız yüzde 50 ancak özelikle et ve süt üretiminde yatırım yapılacak yer dağlık alanda ise yani rakımı bin metre üzerindeyse yüzde 60'a çıkıyor. Yatırımcı 40 yaşının altında ise yüzde 5 daha kazanıyor. Yani en yüksek destek limiti yüzde 65 oluyor. Edremit'te 18 odalı bir butik otel, Altınoluk'ta 25, Avşa Adası'nda 17 ve 9 odalı iki ayrı konaklama tesisine destek sağladık. Bu saydığım tesislere ve şu an içinde bulunduğumuz kır bahçesine 1,5 milyon liralık destek sağladık. Bunlar turizm yatırımları. TKDK sadece tarım veya hayvancılığı desteklemiyor, turizm faaliyetlerini de destekliyor. Örneğin kırsalda gerçekleştirilecek ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi anlamında yerel ürünlerin işlenmesi, kültür balıkçılığı, at biniciliği, bovling salonu, restoranlar kurabilirsiniz."

Bu kır bahçesi için iki kardeşin 12'nci çağrı döneminde kuruma başvurduğunu dile getiren Döğdü, hibe miktarının 86 bin lira olduğu bilgisini verdi.

- Bir yıl sonrası için bile rezervasyon yaptıran var

İşletmenin sahipleri Emir (31) ve Eren Çakırbey (26) ise TKDK'nın çağrı ilanını duyduktan sonra ellerinde bulunan araziyi değerlendirmeye karar verdiklerini belirtti.

TKDK'nın kırsal alanda kır bahçelerine, düğün salonlarına, restoran ve kahvaltı veren yerellere destek verdiğini duyduklarını ve harekete geçtiklerini anlatan Eren Çakırbey, ağabeyiyle hazırlayıp sundukları projenin kabul edildiğini anlattı.

Kır bahçelerinin bir aydır faaliyette olduğunu kaydeden Çakırbey, "Bir ay içinde birkaç düğün organizasyonu aldık. Bunun dışında sabahları kahvaltı, öğle ve akşam yemek hizmetlerimiz var. Ramazan yaklaştığı için iftar programları alıyoruz. Bir de ilçemizin dışında çevre ilçelerden de teklifler alıyoruz. Edremit'ten iki düğün organizasyonu aldık. Bazı müşterilerimiz gelecek yıl için düğün rezervasyonu yaptırmak istedi" ifadesini kullandı.

İşletmelerinin 400 bin lira yatırım bedeli olduğunu ancak proje aşamasında biraz acemilik yaşadıklarını söyleyen Çakırbey, "İşi tam bilmediğimiz için her yeri projelendiremedik. Bundan dolayı 86 bin liralık destek aldık. Yoksa TKDK yola döşeyeceğimiz parke taşına bile yüzde 50 hibe desteği veriyormuş" diye konuştu.

Çakırbey, işletmelerine havuz, çocuk oyun alanı, bungalov, teras gibi yerler yapılacağını ve maliyetinin 200 bin lirayı bulacağını aktararak, bunlar için de TKDK'ya proje sunmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.