TMO, Balıkesir, Çanakkale, Bursa ve Yalova'da hububat alımına başladı

TMO, Balıkesir, Çanakkale, Bursa ve Yalova'da hububat alımına başladı
TMO, Balıkesir, Çanakkale, Bursa ve Yalova'da hububat alımına başladı
BALIKESİR (AA) - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Bandırma Şube Müdürü İbrahim Ağmil, Balıkesir, Çanakkale, Bursa ve Yalova'da hububat alımlarına...

BALIKESİR (AA) - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Bandırma Şube Müdürü İbrahim Ağmil, Balıkesir, Çanakkale, Bursa ve Yalova'da hububat alımlarına başladıklarını bildirdi.

Ağmil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 noktada alımların yapıldığını söyledi.

Büyük emek ve alın teriyle yetiştirilen ürünlerin daha çok değer kazanması için çaba harcadıklarını, 2015'te en iyi şekilde üreticilere hizmet etmek için görev başında olduğunu vurgulayan Ağmil, şunları kaydetti:

"Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticiler, belgelerindeki üretim miktarını satın alabilirler. TMO'nun uyguladığı proteine dayalı alım sistemiyle ürünlerin kalitesinde artış sağlanması amaçlanmaktadır. Kaliteli üretimi daha da teşvik etmek amacıyla kaliteli ürüne yüzde 3'e kadar verilen ilave fiyat, bu yıl yüzde 7'ye çıkarılmıştır. Böylece kaliteli üretim yapan üreticimiz, önceki yıllara göre daha çok kazanç elde edecek, diğer yandan kaliteli buğday ihtiyacı da karşılanmış olacaktır. Üreticilerimiz, randevu alarak hem Borsa üzerinden, hem de doğrudan TMO Bandırma Şube Müdürlüğü'ne gelerek ürünlerini, ofisimize satabilirler. Pazar günleri dışında haftanın 6 günü alım yapılacaktır."

Ürünlerin fiyatları hakkında bilgi veren Ağmil, "TMO'nun, 1'inci sınıf  Anadolu kırmızı sert, Anadolu beyaz sert, 12,5-12,9 protein değerine sahip buğdayların müdahale alım fiyatı ton başına 862 liradır. Bu fiyatlara ek olarak bakanlığımız tarafından, ton başına 50 lira prim ödenmesiyle gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi destek ödemeleri yapılacaktır" diye konuştu.