TMO'nun hububat müdahale alım fiyatları

TMO'nun hububat müdahale alım fiyatları
TMO'nun hububat müdahale alım fiyatları
- Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Sezgin: - "Bu yıl yüzde 20 zam yapıldı. Tonda 862 lira, olması gereken bir fiyattı"

BALIKESİR (AA) - Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından buğdayda 862 lira olarak açıklanan müdahale alım fiyatına ilişkin, bu yıl yüzde 20 zam yapıldığını söyledi.

Sezgin, yaptığı açıklamada, geçen yıl kuraklık nedeniyle ülkede rekolte kaybı yaşandığını belirterek, buna bağlı olarak buğdayda fiyatların yüksek oluştuğunu ifade etti.

TMO'nun geçen yıl müdahale alım fiyatlarını açıklamadığını vurgulayan Sezgin, bu yıl ise ülke genelinde yağışlara bağlı hububatta rekolte artışı beklendiğini anlattı.

Bu yıl buğdayda 22-23 milyon ton rekolte öngörüldüğünü belirten Sezgin, "TMO müdahale alım fiyatlarını zamanında açıkladı. Bu yıl yüzde 20 zam yapıldı. Tonda 862 lira, olması gereken bir fiyattı. Bu rakam desteklemeler ve kaliteli ürünle 900 liranın üzerine çıkacak" dedi.

 Bandırma ve çevresinden 2015 hasat döneminde en büyük sıkıntının hububatta standart bir kalitenin yakalanamayışı olduğunu dile getiren Sezgin, bu yüzden üreticilerin zaman zaman fiyatlar konusunda olumsuzluklar yaşayabileceğine dikkati çekti.

 


  ETİKETLER:

  zam

  ,

  ülke

  ,

  lira

  ,

  zaman

  ,

  müdahale

  ,

  2015