TÜKODER Genel Başkanı Atahan:

TÜKODER Genel Başkanı Atahan:
TÜKODER Genel Başkanı Atahan:
- "Kredilerle ilgili, dosya masrafları ve başka birtakım masrafların iadesine yönelik başvurular, önemli bir yoğunluk taşımakta. Eğer yasal bir düzenleme yapılmazsa yakın bir süreç içerisinde kayıp-kaçakla ilgili sıkıntıların büyük bir yekun tutması, söz konusu"

BALIKESİR (AA) - Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Haşmet Atahan, kredilerle ilgili, dosya masrafları ve başka birtakım masrafların iadesine yönelik başvurularda önemli bir yoğunluk bulunduğunu belirterek, "Eğer yasal bir düzenleme yapılmazsa yakın bir süreç içerisinde kayıp kaçakla ilgili sıkıntıların büyük bir yekun tutması, söz konusu" dedi.

Atahan, derneğin Balıkesir Şubesi'nin olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun zaman zaman tüketici hakları konusundaki sorunları dile getirdiklerini anımsattı.

Hükümet Programı'nda, sorunların giderilmesi konusunda adımların atılmasının vadedildiğini ifade eden Atahan, "Bizler de tüketici dernekleri ve yöneticileri olarak, özellikle yasal mevzuatlarda tüketici hareketinin merkezi bir şekilde örgütlenmesi ve güçlü bir kurumsal yapıya kavuşması konusunda var olan mevzuattaki engellerin kaldırılmasını bekliyoruz. Türkiye'de tüketici hareketinin çok daha güçlü bir şekilde hayata geçmesi konusunda önümüzün açılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Atahan, tüketicilerin en çok bankalarla yaşadığı sorunlar nedeniyle derneklere ve tüketici hakem heyetlerine başvurduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kredi kartları çok ciddi boyutlarda şikayet konusu oluyor. Özellikle aidat meselesi. Aynı zamanda alınan kredilerle ilgili, dosya masrafları ve başka bir takım masrafların iadesine yönelik başvurular, önemli bir yoğunluk taşımakta. Eğer yasal bir düzenleme yapılmazsa yakın bir süreç içerisinde kayıp-kaçakla ilgili sıkıntıların büyük bir yekun tutması, söz konusu."