"Türkiye'de İş Cinayetleri ve Güvencesiz Çalışma" paneli

"Türkiye'de İş Cinayetleri ve Güvencesiz Çalışma" paneli
"Türkiye'de İş Cinayetleri ve Güvencesiz Çalışma" paneli
BALIKESİR (AA) - Bandırma Belediyesi tarafından "Türkiye'de İş Cinayetleri ve Güvencesiz Çalışma" paneli düzenlendi.İnşaat İşçileri Sendikası Genel...

BALIKESİR (AA) - Bandırma Belediyesi tarafından " Türkiye 'de İş Cinayetleri ve Güvencesiz Çalışma" paneli düzenlendi.

İnşaat İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Adnan Akyol, panelde, Türkiye'de işçi ölümlerinin en sık yaşandığı sektörlerin başında inşaatın geldiğini söyledi. 

Akyol, inşaat işçilerinin karşı karşıya kaldıkları ölüm riskinin tek mücadele alanları olmadığına dikkati çekerek, işçilerin barınma, beslenme , güvencesiz çalışma koşulları gibi çok ciddi sorunlarının bulunduğunu aktardı.

İnşaat işçilerinin uzun saatler çalıştırıldığını belirten Akyol, "Çoğu işçi sigortasız şekilde çalıştırılıyor. Sigortalıların primleri ise asgari ücret üzerinden yatırılmaktadır. İşverenler, var olan kurallara uygun hareket etmeden işçilerin haklarını gasp etmekte ve iş güvenliği koşullarını hiçe saymaktadırlar" dedi. 

Akyol, inşaat işçilerinin ücretlerinin zamanında ödenmesi, sigortalı olmaları ve primlerinin tam ödenmesi, günde sekiz saat çalışabilmeleri ve zorunlu fazla mesailerin durdurulması, iş kazalarına karşı gerekli önlemlerin alınması, kötü barınma ve beslenme koşullarının son bulması amacıyla yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.