Tutuklu ve hükümlülerin "El Emeği Göz Nuru Sergisi"

Tutuklu ve hükümlülerin "El Emeği Göz Nuru Sergisi"
Tutuklu ve hükümlülerin "El Emeği Göz Nuru Sergisi"
BALIKESİR (AA) - Bandırma M Tipi Kapalı Cezaevi Müdürlüğünce düzenlenen, tutuklu ve hükümlülerin ürünlerinin sergilendiği "El Emeği Göz...

BALIKESİR (AA) - Bandırma M Tipi Kapalı Cezaevi Müdürlüğünce düzenlenen, tutuklu ve hükümlülerin ürünlerinin sergilendiği "El Emeği Göz Nuru Sergisi", bir alışveriş merkezinde izlenime sunuldu.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü İş Yurtları Daire Başkanı Vehbi Kadri Kamer, serginin açılışında yaptığı konuşmada, ceza ve infaz kurumlarının üretim yuvası haline geldiğini söyledi.

Herhangi bir sebeple suç işleyenlerin infaz kurumlarında eğitimlerine devam ettiğini dile getiren Kamer, "Aynı zamanda öfke kontrolü, madde bağımlılığı gibi programlara katılmak suretiyle davranışlarını değiştiriyorlar, hayata umutla bağlanıyorlar. Bu anlamda ceza infaz kurumları, Avrupa 'da örnek kurumlar olarak gösterilmektedir" dedi.

Cezaevi Müdürü Ruhiye Künü ise tutuklu ve hükümlüleri tahliyeleri sonrasındaki hayatlarına en iyi şekilde hazırlamayı, onların yeniden suça karışmalarına engel olabilecek donanımları kazanabilmelerine yardımcı olmayı hedeflediklerini anlattı.

Şu anda cezaevinde 499 tutuklu ve hükümlü bulunduğu bilgisini veren Künü, "Tutuklu ve hükümlüler, eğitim ve psikososyal faaliyetlerinden yararlandırılmakta, bireysel görüşme, grup çalışmaları, iş ve meslek kursları, konferans, film gösterimleri katılımları sağlanmaktadır. Açılan 21 kurstan 300 hükümlü ve tutuklu faydalanmıştır. Ayrıca 2004 yılı itibarıyla faaliyete geçen iş yurtlarına bağlı iki tekstil atölyemizde 61 tutuklu veya hükümlü sigortalı olarak çalıştırılmakta ve üretime katkı sağlamaktadır" diye konuştu.

Daha sonra, tutuklu ve hükümlülerin yaptığı ahşaptan gemi ve ev gibi süs eşyaları, kokulu mum, anahtarlık, masa örtüleri, el örgüleri, tişörtlerden oluşan sergi açıldı.

Açılışına Bandırma Kaymakamı Ali Mantı, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri ve çok sayıda davetlinin katıldığı sergi 4 gün açık kalacak.