"Üç milyon liralık yatırım" için leylek yavruları bekleniyor

"Üç milyon liralık yatırım" için leylek yavruları bekleniyor
"Üç milyon liralık yatırım" için leylek yavruları bekleniyor
- Balıkesir'de 3 milyon lira maliyetle aynı arazide yenisinin inşa edilmesi planlanan Sındırgı Belediyesinin 50 yıllık hizmet binasının yıkımına, yumurtadan yeni çıkan üç leyleğin uçması beklendiği için 15 gündür başlanamadı - Belediye Başkanı Yavaş: - "Yavrular çıktı, 10 günlük oldular. İnşallah 15 gün sonra uçacaklar. 3 milyon liralık yatırım, yavru leyleklerin uçmasını, keyfini bekliyor"

BALIKESİR (AA) - ZAFER AKPINAR - Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde 3 milyon liralık yatırımla belediyenin yeni hizmet binasının inşaatına başlanılması için 50 yıllık eski binanın üzerindeki yuvada bulunan 10 günlük üç leyleğin uçması bekleniyor.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AA muhabirine, iki katlı belediye binasının 1965'te yapıldığını söyledi.

Balıkesir'e büyükşehir statüsü verilmesinin ardından Sındırgı'nın 5 olan mahalle sayısının 74'e, belediye birimlerinin ise 5'ten 15'e yükseldiğini vurgulayan Yavaş, hizmet verilen bölgenin genişlemesi nedeniyle mevcut binanın yetersiz kaldığını anlattı.

Yavaş, yeni binanın projesini 8 ayda hazırladıklarını belirterek, giriş katını sergi alanı olarak tasarladıkları yapının engellilerin kolay hizmet alabileceği şekilde inşa edileceğini aktardı.

Sındırgı'nın yerel mimarisini gözettiklerine dikkati çeken Yavaş, "49 tescilli binamız var. Tarihi binalara uygun, Rum ve Osmanlı eserlerinden esinlenerek bir bina projesi geliştirdik. En üst katında nikah ve çok amaçlı salon yaptırıyoruz. 4 katlı yapılacak bina 3 milyon liraya mal olacak. Binanın altına 60 araçlık garaj olacak" ifadesini kullandı.

- "Belediyede leyleğin de yeri var"

Yavaş, proje ve inşaat aşamasında önceliklerinin doğaya saygı olduğuna işaret etti.

İnşaata başlayabilmeleri için mevcut binanın yıkılması gerektiğini dile getiren Yavaş, şöyle konuştu:

"Binanın çatısındaki bacanın üzerinde leylek yuvası var. Yaklaşık 30 yıldır burada leylekler konaklıyor, yavru yapıp yaz sonunda beraber göç ediyorlar. Şimdi bir çift leyleğin üç yavrusu oldu. Yeni bina jeotermalle ısınacak ve bacaya ihtiyaç yok ama projemizde leylekleri koruyabilecek, onları da Sındırgı'nın parçası haline getirecek yer ayırdık. Belediyede başkanın, vatandaşın yeri varsa leyleğin de yeri var. Binanın yer teslimi yapıldı. 15 günden bu yana leyleğin yavrularının çıkmasını bekledik. Yavrular çıktı, 10 günlük oldular. İnşallah 15 gün sonra uçacaklar. 3 milyon liralık yatırım , yavru leyleklerin uçmasını, keyfini bekliyor."

Ekrem Yavaş, yavruların uçmasıyla söz konusu yuvayı bacayla inşaat alanının hemen yanına yaptırdıkları direklerin üzerine taşıyacaklarını bildirdi. 

İnşaata daha sonra başlayacakları bilgisini veren Yavaş, "Binanın yıkımı yaklaşık 45 gün gecikecek ama olsun, üç küçük leyleğin hayatı daha önemli. İnşallah seneye leylekleri yeni binamızın çatısında ağırlarız" ifadesini kullandı.