Uluslararası Altın Ok Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları Festivali, sona erdi

Uluslararası Altın Ok Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları Festivali, sona erdi
Uluslararası Altın Ok Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları Festivali, sona erdi
- Dereceye girenlere Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur tarafından madalyaları verildi

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Karesi Belediyesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Altın Ok Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları Festivali"nde dereceye giren sporculara Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından madalyaları verildi.

Yeni Sanayi Sitesi 3'üncü Kapı önünde gerçekleşen ve 3 gün süren müsabakalara  Türkiye 'nin yanı sıra Finlandiya, Polonya, İran , Malezya, Katar, Ukrayna ve Bulgaristan'dan atlı sporcular katıldı.

Festivalin sonunda genel klasmanda birinci olan Murat Boncuk, ikinci Alperen Alkan ve üçüncü Murat Çıtak'a, Uğur tarafından madalyaları takdim edildi.

Ödül töreninde konuşan Uğur, festival sayesinde atalarını andıklarını belirterek, "Okçular bugün bizi Orta Asya'ya götürdü, Atalarımızla buluşturdu. Peygamber Efendimizin de katıldığı Uhud Savaşı'na ve Osmanlı'ya götürdü. Ecdadımızı hatırladık. Geçmişimizle bizi buluşturduğu için Karesi Belediyesi'ne teşekkür ediyoruz. İşte milliyetçilik bu. İnşallah bundan sonra çocuklarımız geleceğimizle, geçmişimizle, örf ve adetlerimizle tanışacak. Yapmış oldukları gösterilerle bizlere güzel dakikalar geçirten okçularımıza da teşekkür ediyoruz. Bu etkinliğin devamını diliyoruz" dedi.

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise "Amacımız, uluslararası yarışma yaparak bölgemizin tanınmasını sağlamak. Karesi Belediyesi olarak tarihi ve kültürel değeri olan çok varlığımız var. Dolayısıyla uluslararası ve ulusal anlamda bölgemizin Türk kültürünün oku, yayı, atı hepsini bir arada yaşatan atlı okçuluk ve savaş sanatları festivalini düzenlemeye karar verdik. Şehrimiz bu konuya çok sahip çıkıyor. Organizasyonun güzel olması için belediye olarak seferber olduk. Bu işte iddialı Türk ve yabancı sporcularımız hünerlerini sergiledi" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Yılmaz, Türk Parkuru'nda birinci olan Murat Boncuk, ikinci  Oğuz Aydemir, üçüncü Alperen Alkan ve dördüncü Ertan Erkekoğlu'na kupa ve madalyalarını verdi.