UNESCO Dünya Mirası ve Ayvalık Kültürel Peyzajı Sempozyumu

UNESCO Dünya Mirası ve Ayvalık Kültürel Peyzajı Sempozyumu
UNESCO Dünya Mirası ve Ayvalık Kültürel Peyzajı Sempozyumu
BALIKESİR (AA) - Ayvalık'ın UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak değerlendirilmesine yönelik ilk adım olarak nitelendirilen "UNESCO Dünya Mirası ve...

BALIKESİR (AA) - Ayvalık'ın UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak değerlendirilmesine yönelik ilk adım olarak nitelendirilen "UNESCO Dünya Mirası ve Ayvalık Kültürel Peyzajı Sempozyumu" yarın yapılacak.

Ayvalık'ın değerlerinin korunarak gelecek nesillere aktarılması hedefiyle yola çıkan Ayvalık Araştırma ve Geliştirme Derneği (Ayvalık Ar-Ge), Güney Marmara Kalkınma Ajansı ortaklığıyla ilçenin UNSCO Dünya Mirasları listesine girebilmesi adına önemli bir süreç başlattı.

Dernek, ilçenin geleceğine sürdürülebilir katkıda bulunmak amacıyla önemli bu önemli projeyi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ortaklığı, Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği,  Anadolu Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinin katkılarıyla hayata geçirmek çaba harcıyor.

Gerçekleştirilecek sempozyumun önemli olduğuna dikkati çeken derneğin Başkanı Elçin Kılıç, şunları kaydetti:

"Bizler, kuruluşumuzda da söz verdiğimiz gibi, her şeyden önce, sahip olduğumuz değerlerin muhafaza edilebilmesi için tüm toplumumuzda bir sorumluluk bilinci oluşturmak arzusundayız. Ayvalık'ın değerlerine sahip çıkması gereken ilk kesim halkımızdır. Ayvalık'ın başka hiç bir yerde olmayan bitki türleri, benzeri bulunmayan tarihi endüstriyel yapıları ve geçmişten gelen bir kültür ve insan mozaiği var. Tüm bu değerlerin toplamı, Ayvalık'ı benzersiz bir yer yapıyor. Bizler de bu değerleri önce toplum olarak koruyup gelecek nesillerimize taşımak, sonra da tüm dünya tarafından Ayvalık'ın benzersizliğinin tanınmasını sağlamak istiyoruz."