UNESCO Dünya Mirası yolunda Ayvalık Çalıştayı

UNESCO Dünya Mirası yolunda Ayvalık Çalıştayı
UNESCO Dünya Mirası yolunda Ayvalık Çalıştayı
BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde düzenlenen ve 3 gün sürecek "UNESCO Dünya Mirası yolunda Ayvalık Çalıştayı" başladı.İsmet İnönü...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde düzenlenen ve 3 gün sürecek "UNESCO Dünya Mirası yolunda Ayvalık Çalıştayı" başladı.

İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde çalıştayın açılış konuşmasını yapan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, ilçenin endüstriyel miras listesinden aday olması yönünde tekliflerin olduğunu ve çalıştay sonunda bunun netleşeceğini söyledi.

Ocak 2016 sonunda UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almak için başvuru yapacaklarını ifade eden Gençer, şunları kaydetti:

"UNESCO yolunda bu bir seferberliktir. Herkes bu işin bir tarafından tutacak kaldıracak. Bu mirasın ne kadar önemli olduğunu adaylık sürecinde anlatabiliriz ve bu mirası hakikaten sahiplenebiliriz. Bu yolda herkes taşın altına elini koysun. Bu anlamda Ayvalık'ın kültürel mirasının devam etmesiyle beraber çevreye olan saygısı ve örnek bir kent olması açısından çok önemli buluyorum. Dünya'da Ayvalık isminin bir kere daha farklı bir şekilde duyulması içinde çok önemli. Dünyada milyonlarca insan UNESCO listesine girmiş veya aday olan şehirleri geziyor."

Çalıştayın ilk gününde kentin ekonomisinden kültür yapısına, bölgedeki zeytin ağacı sayısından elde edilen gelire kadar bir çok konu ele alındı.