Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Cinayet, Balıkesir Kadın Platformu tarafından tarafından protesto edildi

BALIKESİR (AA) - Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, Balıkesir'de protesto edildi.

TÜİK önünde toplanarak Alihikmet Paşa Meydanı'na yürüyen platform üyeleri burada düzenledikleri basın açıklamasında kadın cinayetlerinin önlenmesini istedi.

Grup adına burada konuşan Sevinç Avcı, kadın cinayetlerinin cezasız bırakılmaması için alanlarda olduklarını belirterek, " Türkiye 'de kadın cinayetleri sistemli bir şekilde sürmektedir. Balıkesir Kadın Platformu olarak 20 yaşında genç bir kadın olan Özgecan'ı vahşice katleden canilerden ve bu cinayetleri önlemeyen erkek sistemden sorulacak hesabımız var. Çocuklarımızın çığlıklarına kulaklarını tıkayan erkek adalet sistemi ile mücadelemiz devam edecek" diye konuştu.

Öte yandan cinayet Ayvalık ilçesinde de protesto edildi.

Ayvalık Kadın İnisiyatifi Üyesi bir gurup kadın,  Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtı önünde toplandı.

Bir çöp kovası ve onlarca mum yakılarak, yerlere de Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesine tepki içeren, "Özgecan Aslan İsyanımızdır", "Yasta Değil, İsyandayız"  şeklinde yazılar yazan kadınlar, toplumda kadına şiddete de sessiz bir tepki gösterdi.

Burada da bir açıklama yapan Çiğdem Öztürk, "Bu olay biz kadınların ilk kez karşılaştıkları bir şey değil. Bizler yüzyıllardır ataerkil toplumda bu tür şiddetlerle karşılaşıyoruz. Bu eylemlilik halimizin ülke genelinde sürecek ve acımız dinmeyecektir. Tabiki bu eylemlerimize isteyen erkekler de katılabilir ama bugün Özgecan Aslan'ın ailesi cenaze namazında erkeklerin saf tutmamasını istedi. Sadece kadınların saf tutmasını istedi. Bizde bu yüzden bugün burada sadece kadınlar olarak burada bir araya gelerek eylem yaptık" dedi.

Açıklamanın ardından gruptakiler sessizce dağıldı.