Üst solunum yolu hastalıklarına dikkat

Üst solunum yolu hastalıklarına dikkat
Üst solunum yolu hastalıklarına dikkat
BALIKESİR (AA) - Bandırma Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ersin Atıcı, sonbahar mevsimiyle birlikte üst solunum yolu hastalıklarının arttığını...

BALIKESİR (AA) - Bandırma Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ersin Atıcı, sonbahar mevsimiyle birlikte üst solunum yolu hastalıklarının arttığını söyledi.

Atıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede günde yaklaşık 300 kişinin üst solunum yolları hastalığı nedeniyle hastaneye başvurduğunu belirtti.

Sonbahar mevsiminin üst ve alt solunum yolu hastalıklarında artışa yol açmasının çeşitli nedenlerinin bulunduğunu anlatan Atıcı, şöyle konuştu:

"Mevsim şartları nedeniyle insanlar kapalı ortamlarda daha çok bir arada oluyor. Bu da özellikle virüslerin hapşırma, öksürme ve temas yoluyla yayılmasını kolaylaştırıyor. Solunum yolu hastalıklarından korunmak, mümkün. Vatandaşlar, kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınmalı, bulundukları ortamları sık sık havalandırmalı. Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı. Eller sıkça, bol su ile iyice yıkanmalı, eller göz ve burunla temas ettirilmemeli."