Yağışlar Kestane balında üretimi düşürdü

Yağışlar Kestane balında üretimi düşürdü
Yağışlar Kestane balında üretimi düşürdü
BALIKESİR (AA) - Haziran ayında etkili olan yağışların kestane balı üretimini düşürdüğü bildirildi.Bandırma Arı Yetiştiricileri Derneği Başkanı...

BALIKESİR (AA) - Haziran ayında etkili olan yağışların kestane balı üretimini düşürdüğü bildirildi.

Bandırma Arı Yetiştiricileri Derneği Başkanı Reşaddin Sancar, Haziran aylarında Erdek Kapıdağ ve Karacabey Karadağ'da etkili olan yağışların kestane balı üretimini olumsuz yönde etkilediğini açıkladı.

Yağışlarla birlikte kestanelerin çiçeklerinin döküldüğünü dile getiren Sancar, ''Çiçeklerin dökülmesi arıların bal üretimini olumsuz yönde etkiledi. Kovan başına üretim düştü. Yağışlardan dolayı bu yıl kestane balı üretiminde yüzde 50 oranında kayıp oldu. Yağışlar öncesinde bir kovandan 20 kilogram bal alınırken yağışlar sonrasında bu rakam 10 kilograma kadar düştü.'' dedi.

İlçede 10 bine yakın arı kovanının bulunduğunu açıklayan Sancar, ''Bu yıl kestane balı üretiminin üreticilere maliyeti oldukça pahalı oldu. Üreticiler olarak artan girdi maliyetlerimizi kısmen de olsa fiyatlara yansıtmayı planlıyoruz. Üreticilerimiz artan fiyatlar karşısında sahte ballara yönelmemeli'' ifadesini kullandı.

 


    ETİKETLER:

    Kayıp