Yararlı "patlıcan"lar yeniden denizle buluşturuldu

Yararlı "patlıcan"lar yeniden denizle buluşturuldu
Yararlı "patlıcan"lar yeniden denizle buluşturuldu
- Ayvalık'ta avlanması yasak olan yaklaşık yarım ton ağırlığında 4 bin deniz patlıcanı ele geçirildi - "Denizlerin akciğeri" olarak nitelendirilen ve her biri yılda 150 ton kumu temizlediği belirtilen deniz patlıcanlarının büyük bölümü, canlı olduğu için tekrar denize bırakıldı

BALIKESİR (AA) - HAKAN FİRİK - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde avlanması yasak olan, "denizlerin akciğeri" olarak nitelendirilen yaklaşık yarım ton ağırlığında 4 bin deniz patlıcanı, 9 çuval içinde önemli bölümü canlı olarak ele geçirildi. Her biri yılda 150 ton kumu temizlediği belirtilen deniz patlıcanlarının büyük bölümü, canlı olduğu için tekrar denize bırakıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ihbar üzere harekete geçen  İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, jandarma ve sahil güvenlik ekipleriyle Altınova Mahallesi sahiline gitti.

Burada ekiplerin geldiğini gören kaçak avcılar, yeni denizden çıkardıkları deniz patlıcanlarını doldurdukları 9 çuvalı bırakıp kaçtı.

Cunda Adası'na getirilen yaklaşık yarım ton ağırlığındaki 4 bin deniz patlıcanının önemli bölümü canlı olduğundan, iskeleden denize bırakıldı.

Ayvalık Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü su ürünleri mühendisi Fatih Erdoğan, denize bırakılan deniz patlıcanlarının yüzde 90'ının yaşayacağını belirterek, "Her birinin yılda 150 ton kumu temizlediği biliniyor. Yakalamasaydık 600 bin ton kumu temizleyecek bu canlıların doğaya faydası önlenmiş olacaktı" dedi.

Altınova Mahallesi Karakoç mevkisinde denizde 4 kişinin usulsüz olarak deniz patlıcanı avcılığı yaptığı ihbarı üzerine canlıları kurtardıklarını ifade eden Erdoğan, "İskeleden 3 metre derinlikten denize bıraktık. Deniz patlıcanının özellikle bizim bölgemizde sayısı azaldığı için avcılığı tamamen yasak. Denizlerin akciğeri olarak nitelendirilen bu canlılar, doğa dostudur. AB ülkelerinde ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılıyor. Ayrıca bazı rahatsızlıklara iyi geldiği söyleniyor" diye konuştu.

Deniz patlıcanlarının, kaçak avcılardan tanesi 35-50 kuruştan alındığını vurgulayan Erdoğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Birimi olarak bu işin takipçisi olacaklarını, avcılığına geçit vermeyeceklerini söyledi.