"Yaşlılarda Düşme" semineri

"Yaşlılarda Düşme" semineri
"Yaşlılarda Düşme" semineri
BALIKESİR (AA) - Karesi Belediyesi, düşmeye bağlı ölüm ve sakat kalma durumuna dikkati çekmek amacıyla "Yaşlılarda Düşme" semineri...

BALIKESİR (AA) - Karesi Belediyesi, düşmeye bağlı ölüm ve sakat kalma durumuna dikkati çekmek amacıyla "Yaşlılarda Düşme" semineri düzenledi.

Balıkesir Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nilay Şahin, Karesi Alışveriş Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen seminnerde düşmenin sadece denge kaybı olarak görülmemesi gerektiğini ifade etti.

Düşmenin son yüzyılın en önemli ve ciddi sorunları arasında yeraldığını belirten Şahin, şunları kaydetti:

"Düşme genellikle bir nedene bağlıdır ve bu neden bulunup tedavi edildiğinde düşme azalır. Düşme sonrası hastaların bir kısmında hiçbir problem meydana gelmezken bir kısmında kırıklar, beyin kanaması hatta ölüm meydana gelmektedir. Halbuki alınacak çok basit önlemler ile ciddi durumların önüne geçilebilir. Düşe vakası genellikle yaşlı vatandaşlarımızda görülmektedir. Çünkü yaşlılık ile birlikte meydana gelen fiziksel, sosyal ve ruhsal değişiklikler düşme sıklığının artmasına neden olmaktadır. Yaşlı nüfus arttıkça düşme problemleri de artmaktadır."

Seminere özellikle yaşlı vatandaşların ilgi gösterdiği görüldü.