Yavru leyleklere yeni yuva

Yavru leyleklere yeni yuva
Yavru leyleklere yeni yuva
- Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde, yıkılması beklenen eski belediye binasının üzerinde bulunan 3 yavru leylek, uçmaları beklenmeden başka bir yuvaya taşındı - Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sıkı: "Bu yapılan uluslararası sözleşmelere, ülkemizdeki kanunlara aykırıdır. Üreme döneminde bırakın leylekleri, bütün kuşların rahatsız edilmesi, üremesine engel olunması yasaktır"

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde yenisi yapılacağı için yıkılması beklenen eski belediye binasının üzerinde bulunan yaklaşık 25 günlük 3 yavru leylek, henüz kanatlarını çırpmadan, aynı bölgede yapılan başka bir yuvaya nakledildi.

Leylek yavrularının uçması için en az bir ay daha beklenecek olması ve yeni binanın yapımına başlanmasının gecikmesi üzerine Sındırgı Belediyesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne danışarak, yuvayı taşımaya karar verdi.

Sabahın erken saatlerinde iki itfaiye merdiveniyle eski belediye binasının çatısındaki yuvaya ulaşan belediye görevlileri, önce yavruları bir kutuya aldı. Ardından yuvayı, yakınlarına yaptırılan demir bir aparatın üzerine taşıdı. Sonra kutudaki yavrular, yeni yuvalarına yerleştirildi.

Yavru leyleklerin anne ve babaları ise yuvanın taşınması sırasında civarda gezindi ancak çalışmalar son bulduktan sonra bir daha görülmedi.

Belediye yetkilileri, yavruların yaşamını yeni yuvasında sürdüreceğini, anne leyleğin de taşınmanın ardından yuvaya geldiğini ileri sürdü.

Ege  Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, bütün ikazlarına rağmen belediyenin bildiğini yaptığını, bundan sonra yavru leyleklerle ilgili olumsuz gelişmelerden belediyenin sorumlu olduğunu savundu.

Bir binanın yapımının gecikmesinin yavru leyleklerin canından önemli olmaması gerektiğini savunan Sıkı, şunları kaydetti:

"Dünyada leylekler üzerine yapılan çalışmalarda, yavrulu yuvanın taşındıktan sonra ebeveynlerinin geldiği görülmemiştir. 33 yıllık araştırmacıyım bu durumlarda ebeveynlerin geldiğine yönelik ne bir yayın okudum ne de şahit oldum. 

Bu yapılan, uluslararası sözleşmelere, ülkemizdeki ilgili kanunlara aykırıdır. Üreme döneminde bırakın leylekleri bütün kuşların rahatsız edilmesi, üremesine engel olunması yasaktır. Anne leylek inşallah döner ve yavrusuna bakar. Dönse bile eski bina yıkılırken tam dibinde bulunan yuvada anne ve yavrular rahat edebilecek mi? Anne yavruları terk ederse ne olacak? Belediye, ihaleye şart koyması gerekiyordu. Orada yuva olduğunu biliyorlardı."