Yeni Eğitim Sistemi ve İmam Hatip Okulları Çalıştayı

Yeni Eğitim Sistemi ve İmam Hatip Okulları Çalıştayı
Yeni Eğitim Sistemi ve İmam Hatip Okulları Çalıştayı
- TİMAV Başkanı Okumuşlar: "Din öğretimini önemsiyoruz. Bu bağlamda büyük çaba sarf eden, kendisi de bir imam hatip mezunu olan Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a vakfımız ve imam hatipliler olarak şükranlarımı sunuyorum"

BALIKESİR (AA) - Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) işbirliğiyle, Ayvalık'ta "Yeni Eğitim Sistemi ve İmam Hatip Okulları Çalıştayı" yapıldı.

Çalıştaya, Balıkesir genelindeki imam hatip ortaokulu ve anadolu imam hatip liselerinde görev yapan, 20 ilçeden 40 idareci ve öğretmenin yanı sıra Selçuk Üniversitesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesinden 11 akademisyen katıldı.

TİMAV Genel Başkanvekili Prof. Dr. Muhiddin Okumuşlar, imam hatip liselerinin cumhuriyet tarihinde Türkiye'nin önemli okullarından biri olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"İmam hatipler, çocukların din eğitimini almaları, dinini öğrenmeleri üzerine inşa ettikleri bir okuldur. Yıllarca bu okullarımıza farklı bir eğitim kurumuymuş gibi algı oluşturuldu. Türkiye belki tarihinde eğitim alanında çok önemli yenilikler, önemli ilkler yaşıyor. Sadece imam hatip olarak değil tüm eğitim alanındaki yenilikler ve güzelliklerdir bunlar. İmam hatip ortaokullarının yeniden açılması ve ülkemizdeki öğrencilerimizin dinini doğru yerden öğrenmelerine imkan sağlayacak seçmeli din derslerinin icra edilmeye başlanması önemli unsurlardır. Din öğretimini önemsiyoruz. Bu bağlamda büyük çaba sarf eden, kendisi de bir imam hatip mezunu olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'a vakfımız ve imam hatipliler olarak şükranlarımı sunuyorum. Bu panel ve çalıştay ile okullardaki eğitimin kalitesinin artırılmasını hedefliyoruz."

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ise siyasetçilerden bilim ve iş adamlarına, mühendislerden, doktorlara kadar imam hatip okullarından çok büyük değerlerin yetiştiğini söyledi.

Cengiz, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması, imam hatip ortaokullarının açılmasının, eğitim hayatında bir devrim olduğunu vurgulayarak, "Balıkesir'de 27 imam hatip ortaokulu, 15 imam hatip lisesi, bulunuyor. 9 imam hatip ortaokulunun inşaatına başladık" dedi.