"Yeni kağıt fabrikası çevreye daha az zarar verecek"

"Yeni kağıt fabrikası çevreye daha az zarar verecek"
"Yeni kağıt fabrikası çevreye daha az zarar verecek"
BALIKESİR (AA) - Özelleştirme İdaresi Başkanlığından 10 yıl önce alınan Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası'nı yeniden faaliyete geçirecek Albayraklar...

BALIKESİR (AA) - Özelleştirme İdaresi Başkanlığından 10 yıl önce alınan Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası'nı yeniden faaliyete geçirecek Albayraklar Kağıt Fabrikasının Genel Müdürü Ahmet Çetin Taşçı, yeni fabrikanın doğaya eskisinden 10 kat daha az zarar vereceğini söyledi.

Taşçı, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, kağıtları kurutmak için kullanılan buhar kazanını yenilediklerini anlattı. Buhar kazanından fabrikanın ihtiyacı kadar elektrik üreteceklerini ifade eden Taşçı, bunun bir termik santral olmadığını belirtti.

Kağıdı kurutmak için buhara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Taşçı, "Dünyanın her yerinde olduğu gibi elektriğe ihtiyaç var. Fabrikamızda buharla kağıdı üretirken aynı zamanda elektrik elde edeceğiz. Buharı 100 liraya üretirken, 100 liraya da elektrik aldığınız zaman  200 lira  enerji maliyeti ile rekabet etme şansın yok. O nedenle buhar üretirken, elektrikte üreterek toplam 120 liraya enerji maliyetini getirirsen rekabet etme şansın olur" dedi.

Taşçı, mevcut SEKA fabrikasında da buhar kazanıyla elektrik üretim sisteminin bulunduğunu hatırlatarak, "Fabrika 10 senedir çalışmadığı için buradaki kazan kullanılabilir halde değil. Aynı zamanda eski fabrikanın bacasından çıkan dumanda çok daha fazla çevreyi kirletiyor. Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nde yer alan emisyon değerlerinin çok altında üretim yapacağız. Hava kirliliği de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından devamlı kontrol edilebilecek şekilde ayarlanıyor. Sürekli kontrol altında olacağız" diye konuştu.

- "Burada sadece hurda kağıtla çalışacağız"

Albayrak Firması'nın, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan kağıt üretimi yapmak için SEKA Kağıt Fabrikası'nı satın aldığını aktaran Taşçı, "Burada kağıt üretiminden başka bir şey yapmamız mümkün değil. Mevcut SEKA Kağıt Fabrikası ise çok eski bir teknoloji. Ayrıca ağaca dayalı bir üretim yapıyor. Ülkemizde ormanlarda devlete ait olduğu için ağaç alıp üretim yapmak mümkün değil. Türkiye 'deki SEKA'ların kapanma nedenlerinden birisi de budur. Biz burada sadece hurda kağıtla çalışacağız. Ham madde olarak hurda kağıt kullanacağız. Bu nedenle fabrikanın teknolojisini komple yeniliyoruz. Eski teknolojide istenen gramajda kağıtta üretilemiyor" açıklamasında bulundu.

Yeniden yapılandırılan fabrikanın eskisinden 10 kat daha az doğaya zarar vereceğini bildiren Taşçı, şunları kaydetti:

"Bu değerler, devletin verdiği değerlerin çok çok altında olacak. Devlet bize mesela 100 miligram kirletebilirsin derken, yeni yapılandırılan fabrikamızda bu değeri 20 miligrama indireceğiz. Fabrikadaki buhar ve elektrik kazanında tamamen ithal kömür kullanılacak. Bu fabrika daha önce 6 numara fuel oil ve ağaç kabukları yakıyormuş. 6 numara fuel oilde kükürt yüzde 1-1,5 arasındadır. Bizim kullanacağımız ithal kömürde bu oran yüzde 0,5 olacak. Yani eski fabrikaya göre daha temiz bir ürün kullanacağız. Albayrakların termik santral kurma şansı yok. Burada sadece kağıt üretme şansı var. Bizim ürettiğimiz elektriği dışarı satma şansımız yok. Çünkü çok küçük bir tesis ve bizim ihtiyacımızı bile karşılamayacak durumda."