Yeşil eriğin tanesi 10, kilogramı 600 liraya ulaştı

Yeşil eriğin tanesi 10, kilogramı 600 liraya ulaştı
Yeşil eriğin tanesi 10, kilogramı 600 liraya ulaştı
- Sonbahar aylarında 5 liradan satılan yeşil eriğin tanesi 10 liraya yükseldi

BALIKESİR (AA) - ZAFER AKPINAR - Sonbahar aylarında 5 liradan satılan yeşil eriğin tanesi 10, kilosu ise 600 liraya kadar yükseldi.

Balıkesir kent merkezindeki bir manavın sahibi Mücahit Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelişen teknolojiye bağlı olarak saklama yöntemlerinin iyileşmesi ve seradaki üretimlerin yaygınlaşması sonucunda kış ortasında bazı bahar ve yaz meyvelerinin bulunabildiğini söyledi.

Aşeren hamilelerin en çok talep ettiği meyvelerden olan yeşil eriğin 3 tanesinin, yazdan henüz çıkıldığı sonbahar aylarında 15 liraya satıldığını ifade eden Avcı, "Kış ortasında ise fiyatlar arttı. Olumsuz hava şartlarında tüketim noktalarına ulaşımında yaşanan aksaklık gibi nedenler eriğin tanesini 10 liraya çıkardı. Küçük paketler halinde 3 eriği 30 liradan satıyoruz" dedi.

Ağırlık olarak hesap edilirse yeşil eriğin kilosunun 600 liraya denk geldiğini vurgulayan Avcı, "3 yeşil erik 50 gram geliyor. Her canı isteyenin tüketebileceği bir fiyat değil. Zaten satışımız da taneyle de olsa fazla yok. Elimde 50'şer gramlık 3 paket var. Bunları satarsam iyi, sonrasında zaten bahar geliyor fiyatlar düşmeye başlar" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  Hava

  ,

  kış

  ,

  kent