Yılbaşı kampanyaları giyimde enflasyonu düşürdü

Yılbaşı kampanyaları giyimde enflasyonu düşürdü
Yılbaşı kampanyaları giyimde enflasyonu düşürdü
- Firmaların yaptığı indirim kampanyalarının da etkisiyle, Balıkesir ve Çanakkale'de aralık ayında giyim ve ayakkabı fiyatları önceki aya göre yüzde 5,46 geriledi - Kadın kazağı aralık ayında yüzde 17,58 ucuzladı

BALIKESİR (AA) - Firmaların yılbaşı kampanyaları kapsamında yaptığı indirimli satışların da etkisiyle Balıkesir ve Çanakkale'de, aralık ayı giyim ve ayakkabı fiyatları, önceki aya göre yüzde 5,46 düşerken, kadın kazağı yüzde 17,58 ucuzladı.

Geçen aralık ayını yüksek satışla kapatmak amacıyla giyim firmalarının yaptığı indirimler, Balıkesir'de bazı ürünlerin yüksek miktarda satışı enflasyonun düşmesine neden oldu.

Balıkesir'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 2014 yılında yüzde 8,62 artmasına karşın, giyim ve ayakkabı grubunda aylık fiyat düşüşü yüzde 5,46 olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Balıkesir Bölge Müdürü Metin Öcal, yaptığı açıklamada, ülke genelinde TÜFE'nin 2014 yılında yüzde 8,17, Balıkesir'de ise yüzde 8,62 arttığını söyledi.

Aralık ayında ise TÜFE'nin ülkede bir önceki aya göre yüzde 0,44, TR22 (Balıkesir, Çanakkale) istatistiki bölgesinde de yüzde 0,93 düşüş gösterdiğini belirten Öcal, aralıkta fiyatı en fazla yükselen ürünün salatalık (yüzde 25,49), en çok düşenin ise karnabahar (yüzde 25,39) olduğunu kaydetti.

Öcal, Aralıkta kadın kazağının yüzde 17,58, erkek takım elbisenin yüzde 7,52 ucuzladığını dile getirerek, geçen ay konut fiyatlarının da yüzde 2,64 düştüğünü ifade etti.