"Yıldırım 2015 Seferberlik Tatbikatı"

"Yıldırım 2015 Seferberlik Tatbikatı"
"Yıldırım 2015 Seferberlik Tatbikatı"
- TSK'nın planlı faaliyetleri arasında yer alan "Yıldırım 2015 Seferberlik Tatbikatı" Edremit'teki 19'uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında icra edildi - Tatbikatın hava hücum harekat safhası gerçeğini aratmadı

BALIKESİR (AA) - Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) planlı faaliyetleri arasında yer alan "Yıldırım 2015 Seferberlik Tatbikatı" Balıkesir'in Edremit ilçesindeki 19'uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında icra edildi.

Seferberlik ve savaş halinde, bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ile TSK arasında yürütülecek müşterek faaliyetleri deneme amacını taşıyan, personel, araç, mal ve hizmet seferberliği konularında sistemin denenmesini hedefleyen tatbikata, 270 yedek personel, 37 araç, 3 özel nakliyat firması ile ilgili kuruluşların unsurları katıldı.

Bu kapsamda, askerlik hizmetini yıllar öncesinde tamamlayan "kahraman Mehmetçikler" ile subay ve astsubaylara "silah altı" daveti ulaştırıldı. Türkiye'nin değişik illerinden "kutsal asker ocağına" gelenler, eski silah arkadaşlarıyla buluştu, yeni arkadaşlıklar kurdu, eğitim alanında aynı karavanadan yemek yedi. 

Birliğine katılmak için 3 Kasım'dan itibaren ilçeye gelen, Kocaseyit Hava Limanı ile otogarda karşılanan yedek personel, otobüslerle 19'uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanlığına getirildi. Kayıt işlemlerinin ardından askeri kıyafet ve teçhizatları dağıtılan personel, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sevk edildikleri birliklerine katıldı.

Ardından yedek personel, zor bir harekat çeşidi olan "hava hücum harekatına" hazırlık için yoğun eğitimden geçti. 25 metre mesafeden test ve sıfırlama atışı yapan yedek personel, 200 metre mesafeden kadro silahlarıyla gerçekleştirilen atışlarda yüksek başarı elde etti.

- Hava hücum harekatı tatbikatı gerçeğini aratmadı

Tatbikat kapsamında icra edilen hava hücum harekatı, Türk Kara Kuvvetlerine ait helikopterlerin eğitim alanına ulaşmasıyla başladı. 

Hava araçlarının güvenli şekilde inişlerinin ardından, personel, muharebe teçhizatının tamamını yanına alarak helikopterlerle inme bölgelerine ilerledi. 

Senaryo gereği, düşman bölgesi içinde seçilen alanlara hava hücum harekatı icra edildi. Gerçeğini aratmayan harekat esnasında manevra fişekleri, patlangaçlar ve sis bombaları kullanılarak yedek personelin muharebe edermiş gibi eğitim yapmaları ve koşulları birebir yaşamaları sağlandı.

Daha sonra askeri manevralarla hedefler ele geçirildi. Harekat sırasında sembolik olarak yaralanan bir asker bölgeden tahliye edildi.

Araç seferberliği kapsamında ise sefer görev emriyle görevlendirilen araçların sürücülerinin, eksiksiz olarak, zamanında tatbikata katılımları sağlandı.

- Kuruluşların tatbikata katkısı

Tatbikatta, birliğin seferberlikte ihtiyaç duyacağı meteorolojik değerlendirmeler Balıkesir Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden görevlendirilen seyyar meteoroloji timi, Mehmetçiklerin aileleriyle görüşmeleri için ücretsiz olarak yararlanabilecekleri mobil telefon ve internet desteği Türksat A.Ş tarafından sağlandı.

Yedek personelin sağlık taramaları, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere serum desteği Edremit Toplum Sağlığı Merkezi, kan gruplarının tespiti ve bağışı Balıkesir Kan Merkezince yapıldı.

Personelin birliğe ulaşması için Edremit Belediyesi otobüsleriyle destek verdi.

- "Gurur duydum, oldukça duyguluyum"

Tatbikata Erdek'ten katılan emekli Hakim Yarbay Olgun Gökçal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oldukça faydalı, çok donanımlı, son derece yüksek moral ve motivasyonla 10 gün geçirdiklerini söyledi. 

Komutanlarına, silah arkadaşlarına ve kendilerine güler yüzle, son derece iyi duygularla yakın ilgi gösterenlere teşekkür eden Gökçal, "4 yıl 2 ay önce emekliye ayrıldım. Yeniden bu kıyafeti giymekle gurur duydum, oldukça duyguluyum. Çünkü, TSK'da hizmet yapmak herkesin hedefidir. Bu bize nasip oldu. Tekrar devletimiz, milletimiz bizi davet etti. Biz de bu kutsal ocakta, bu üniformayı tekrar giydiğimiz için son derece mutluyuz" dedi.

Ankara'dan gelen ve 4 yıl önce muhabere onbaşı olarak askerliğini tamamlayıp, tezkere alan Süleyman Eroğlu, seferberlik görevinin kendisine tebliğ edildiğinde çok heyecanlandığını aktardı.

İşlemlerini tamamladıktan sonra ailesiyle vedalaşıp, birliğine katıldığını anlatan Eroğlu, "Her an göreve hazırım. Atatürk'ün kurduğu birlikte bulunmaktan gurur duyuyorum" görüşünü dile getirdi.

İstanbul'dan tatbikat için Edremit'e gelen emekli Üsteğmen Hami Göksan Kuyrukçu ise duygularını şöyle paylaştı:

"Tatbikat için tebliğ gelince önce heyecanlandım. Ancak bizler askerlik çağı süresince, bu süre bitene kadar bize verilecek her türlü göreve hazır olduğumuz için aynı zamanda gururlandım. Tatbikat sayesinde tekrar bilgilerimizi tazelemiş olduk, hatırladık ve şu anda herhangi bir görev verildiği takdirde hazırız."

İzmir'den gelip, tatbikatta yer alan emekli Binbaşı Uğur Görener ise çok mutlu olduğuna işaret ederek, "Bunca geçen süreden sonra yeni etkinlikleri, taktikleri, gelişmeleri öğrenmek bizim için mutluluk verici bir durum. Gururlu ve mutluyum" diye konuştu. 

- "Vatan vazifesi" 

Tatbikatta aracıyla yer alan Mali Müşavir Oktay Erbalaban, tecrübe edindiğini ifade ederek, "Bize gösterilen ilgi ve alakadan çok memnunuz" dedi. 

Sivil yaşamında şoförlük yapan ve birlikteki görevini yerine getiren Ahmet Keskin, "Her şeye hazırız. Ne görev verirlerse yerine getirmek için çaba gösteriyorum. 1984 yılında yine bu birlikte seferberlik tatbikatına katılmıştım. Vatan vazifesi" diye konuştu.

Yedek personel, birlik içinde fidan dikimi de yaptı.