Yurtta kış

Yurtta kış
Yurtta kış
- Bigadiç'te 80 bin etlik piliç, bin 500 yumurta tavuğu, 18 büyükbaş ve 6 küçükbaş hayvan telef oldu - Balıkesir'de 130 köy yolunu açma çalışmaları sürerken, Kepsut'ta eğitime yarın ara verildi

BALIKESİR (AA) - Bigadiç ilçesinde geçen haftadan bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle 80 bin etlik piliç, bin 500 yumurta tavuğu, 18 büyükbaş ve 6 küçükbaş hayvanın telef olduğu bildirildi.

Bigadiç Kaymakamı Barış Aktan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Tezcan Koç ile ilçeye bağlı 19 mahalleyi ziyaret edip, çiftçilerden hasar hakkında bilgi aldı. 

Aktan, yaptığı açıklamada, geçen haftadan bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle, 13 sera, 13 etlik piliç tesisi, 2 yumurta kümesi, 76 büyükbaş ve 7 küçükbaş hayvan barınağı ile 13 samanlık ve yem deposunun zarar gördüğünü belirterek, "80 bin etlik piliç, bin 500 yumurta tavuğu, 18 büyükbaş ve 6 küçükbaş hayvan telef oldu. 13 büyükbaş hayvan zorunlu kesime gönderildi, 9 büyükbaş hayvan yaralandı ve 73 keçinin kaybolduğunu tespit ettik. Ayrıca marul, soğan, sarımsak, maydanoz ekili tarım alanlarında hasar oluştu" diye konuştu.

- Köy yollarını açma çalışmaları sürüyor

Bu arada Balıkesir merkez ve bağlı ilçelerinde kar yağışı nedeniyle kapanan 130 köy yolunu açma çalışmaları sürüyor.

Yetkililer, Balıkesir'i İzmir (Manisa), İstanbul (Bursa), Kütahya ve Edremit Körfezi'ne bağlayan karayollarında ekiplerin herhangi bir olumsuzluğa karşı hazır bekletildiğini belirterek, küçük bir sorunda hemen müdahale edildiğini, karayollarının ulaşıma açık tutulduğunu söyledi.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ise sorumluluk alanlarındaki köy yollarını açık tutmak için çalıştıklarını belirterek, bir yandan da yolda kalan vatandaşlara kumanya ve çay ikramında bulunduklarını anlattı.

Sındırgı'yı Manisa'nın Akhisar ilçesine bağlayan karayolunun zaman zaman trafiğe kapandığını ifade eden Yavaş, ekiplerin hızla sorunu çözmek için mücadele verdiğini, bu sırada vatandaşların mağdur olmaması için de çaba harcadıklarını kaydetti.

Öte yandan, kar yağışın devam ettiği Kepsut ilçesinde eğitime yarın da ara verildiği bildirildi.