Yurtta kış

Yurtta kış
Yurtta kış
- İstanbul ve Bursa'yı İzmir'e bağlayan Balıkesir çevre yolunda etkisini sürdüren kar yağışı ve zeminin buzla kaplanması nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor - Kayan araçlar yüzünden bazı noktalarda tıkanan ulaşım, ekiplerin yoğun çalışmasıyla tek şeritten kontrollü sağlanıyor

BALIKESİR (AA) - İstanbul ve Bursa'yı İzmir 'e bağlayan Balıkesir çevre yolunda etkisini sürdüren kar yağışı ve zeminin buzla kaplanması nedeniyle bazı araçların kayarak yolun bir bölümünü kapatması, ulaşımda aksamalara yol açıyor.

Dün gece saatlerinden itibaren devam eden kuvvetli kar yağışı ve fırtına, Balıkesir merkez ile bazı ilçelerinde etkili oluyor.

Balıkesir'i İstanbul (Bursa), İzmir, Kütahya ve Edremit Körfezi'ne bağlayan karayollarında, devam eden yağış ve zeminin buzla kaplanması nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Tırların kayması, maddi hasarlı trafik kazaları gibi nedenlerle bazı noktalarda tıkanan ulaşım, ekiplerin yoğun çalışmasıyla tek şeritten kontrollü olarak sağlanıyor. Yolun bir bölümünü kapatan tır ve kamyonlar yüzünden araçlar, karayollarında buz üzerinde manevralar yaparak ilerliyor.

Trafik polisleri, İstanbul ve İzmir yönüne gidecek tırları Balıkesir çıkışında bekletirken, zincirsiz ya da kar lastiği bulunmayan araçların da geçişine izin vermiyor.  Zaman zaman kısa süreli kapanan yollar, sürücülerin ve polislerin çabalarıyla açılıyor.

İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü yetkilileri, İzmir-İstanbul güzergahını kullanacakları acil olmadıkça yola çıkmamaları konusunda uyararak, rüzgarın ve kar yağışının şiddetli olduğu noktalarda görüş mesafesinin düştüğünü, bu durumun trafiği riskli hale getirdiğini söyledi.