Zeytin ağaçlarında halkalı leke hastalığı

Zeytin ağaçlarında halkalı leke hastalığı
Zeytin ağaçlarında halkalı leke hastalığı
BALIKESİR (AA) - Zeytin ağaçlarında görülen halkalı leke hastalığının, zeytin üretimini olumsuz etkileyeceği bildirildi.Marmarabirlik Yönetim Kurulu...

BALIKESİR (AA) - Zeytin ağaçlarında görülen halkalı leke hastalığının, zeytin üretimini olumsuz etkileyeceği bildirildi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, AK Parti Erdek İlçe Başkanı Murat Sever'i makamında ziyaretinde, zeytin ekili alanlarda etkisini gösteren halkalı leke hastalığı ve buna bağlı yaprak dökümüyle ilgili birliğe bağlı kooperatiflerden rapor istediklerini söyledi.

Erdek haricindeki tüm kooperatiflerden rapor geldiğini ifade eden Asa, şunları kaydetti:

"Zeytinlerde halkalı leke ve yaprak dökümü, kış aylarında yaşanan don yüzünden ortaya çıktı. Kooperatif bölgelerimizden gelen verilere göre, Orhangazi ve İznik'te halkalı leke ve yaprak dökmeye bağlı olarak oluşan hasar yüzde 20, Gemlik'te yüzde 40, Mudanya'da ise yüzde 40 ila 50 arasında bir hasar var. Erdek'ten rapor gelmemesine rağmen üreticilerimizle yaptığımız görüşmelere göre hasarın yüzde 40 ila 50 arasında olduğunu tahmin ediyoruz."

Bu hastalığın zeytin üretimini olumsuz etkileyeceğini dile getiren Asa, zeytin tutumunun gerçekleşmesinin ardından genel hasara yönelik net bir sonuç ortaya çıkacağını bildirdi.