Zeytin hasadının yüzde 60'ını kadınlar yapıyor

Zeytin hasadının yüzde 60'ını kadınlar yapıyor
Zeytin hasadının yüzde 60'ını kadınlar yapıyor
BALIKESİR (AA) - Balıkesir'de, özellikle Edremit, Ayvalık, Burhaniye, Havran, Gömeç ve Erdek ilçelerinde zeytin hasadı işçilerinin yüzde 60'ı...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'de, özellikle Edremit, Ayvalık, Burhaniye, Havran, Gömeç ve Erdek ilçelerinde zeytin hasadı işçilerinin yüzde 60'ı kadınlardan oluşuyor.

Edremit Ziraat Odası Murahhas Üyesi Ali Yılmaz Diker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zeytinin ekonomik değerinin yüksek olmasının bu alanda çalışan işçi sayısını artırdığını söyledi.

Zeytincilik sektöründe özelikle dalından toplama işleminde genelde kadınların çalıştırıldığını dile getiren Diker, "Bölgemizde zeytin hasadının yüzde 60'lık kısmını kadın işçiler yapmaktadır. Rafine zeytinyağlarının değer kazanmasıyla dip ve kaba dip denilen zeytinlerin toplanması tamamen kadın eliyle gerçekleştirilmektedir. O yüzden kadın işçi sayısı hasat döneminde artış gösteriyor. Erkekler ise sırık ve makineli toplama işlemlerinde çalışıyorlar ancak az da olsa bu mecrada da çalışan kadınlarımız mevcut" dedi.

 

İşçi yevmiyelerini değerlendiren Diker, "Kadın işçiler 30-33 lira yevmiye alıyor ancak ulaşım ve dayı başı ücretleri düşüldükten sonra ellerine 26-28 lira geçiyor. Erkek işçilerin zeytin toplama ücreti ise 40 lira civarında" diye konuştu.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Komisyon (UZZK) verilerine göre, 10 milyon 826 bin zeytin ağacı bulunan Balıkesir'de ağaç başına 6,7 kilogram zeytin tanesi toplanıyor. 72 bin 704 ton zeytin toplanması hedeflenen yeni sezonda 9 bin 448 ton zeytinyağı üretimi ve 26 bin 407 ton sofralık zeytinin hasat edilmesi hedefleniyor.


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Ulaşım

  ,

  Ziraat

  ,

  lira