Zeytinde entegre mücadelesi

Zeytinde entegre mücadelesi
Zeytinde entegre mücadelesi
BALIKESİR (AA) - Erdek Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, ilçeye bağlı üç kırsal mahallede, ''tarla okulu'' açma çalışmalarını...

BALIKESİR (AA) - Erdek Gıda , Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, ilçeye bağlı üç kırsal mahallede, ''tarla okulu'' açma çalışmalarını sürdürüyor.

İlçe Müdürü Dilek Işıktaş, gazetecilere yaptığı açıklamada geçen yıl, İlhanlar Mahallesi'nde başlattıkları bu uygulamayı, bu yıl üç ayrı mahallede sürdüreceklerini söyledi.

Bu uygulamalarını geçen yıl İlhanlar Mahallesi'nde başlattıklarını hatırlatan Işıktaş, ''Bu yıl üç kırsal mahallemizde daha sürdüreceğiz. Şimdi, bu mahallelerimizi belirleme sürecindeyiz. Belirleyeceğimiz bu üç yeni mahallede hemen başlatacağımız uygulama, eylül ayında bitecek. Uygulama kapsamında zeytin üreticilerine tarlalarında, 'zeytinde entegre mücadelesi' konusu anlatılacak. Böylece zeytin ürününde kaliteyi artırmak istiyoruz.'' dedi.

Erdek ve yöresinde zeytin güvesiyle ilgili mücadeleyi başlatarak 18 noktada tuzaklar kurulduğunu da kaydeden Işıktaş, bu çalışmayı Bornova Zeytincilik Araştırma Kuruluşu ve Balıkesir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortaklaşa bir çalışma sonucunda yürüttüklerini açıklarken, ''Bölgemizdeki 40 bin dekar zeytin ekili alan ve 1 milyon ağaç var. Zeytin güvesi tuzakları haziran ayının ortalarına kadar yerlerinde kalacak'' ifadesini kullandı.

 


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  Tarım

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  eylül