"Zeytinyağı yerin altında tazeliğini 5 yıl koruyor"

"Zeytinyağı yerin altında tazeliğini 5 yıl koruyor"
"Zeytinyağı yerin altında tazeliğini 5 yıl koruyor"
- Gömeç'te faaliyet gösteren bir zeytinyağı fabrikası tarafından üretilen ve yerin 6 metre altındaki özel izolasyonlu çelik-krom tanklarda belli sıcaklıkta muhafaza edilen zeytinyağlarının, kalitesini 5 yıla kadar koruduğu belirtildi - Zeytinyağı fabrikasının üretim sorumlusu Kozlu: - "Yerin 6 metre altındaki mahzende yağın kendi ısı derecesinde sıcaklığı muhafaza ediliyor. Böyle bir ortamda önce toprak, daha sonra kağıt filtreden geçirilen zeytinyağlarımız, 18-22 derecede 5 yıl özelliğini kaybetmeden saklanabiliyor"

BALIKESİR (AA) - HAKAN FİRİK - Balıkesir'in Gömeç ilçesinde faaliyet gösteren bir zeytinyağı fabrikası tarafından üretilen ve yerin 6 metre altındaki özel izolasyonlu çelik-krom tanklarda belli sıcaklıkta muhafaza edilen zeytinyağlarının, kalitesini 5 yıla kadar koruduğu bildirildi.    

Yaz-kış 18-22 derece sıcaklık ve güneş görmeyen ortamda saklanan zeytinyağlarının, 5 yıl süreyle tazelik ve nefasetinden bir şey kaybetmediği belirtildi. 

Güven Asa Zeytinyağı Fabrikası'nın üretim sorumlusu Adem Kozlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edremit Körfezi'nin Ayvalık ve Gömeç ilçelerindeki yamaç bahçelerinden topladıkları yağlık zeytinleri, çift yıkama sisteminden geçirip, kontinü sistemde sıktıklarını anlattı. 

Kozlu, elde ettikleri zeytinyağını yerin altındaki özel depolara aktardıklarını ifade ederek, "Bu depolar yerin 6 metre altında, etrafı izolasyonlu. Burada zeytinyağlarını paslanmaz çelik-krom tanklarda 18-22 derecede muhafaza ediliyor. Bu çok önemli. Yerin 6 metre altındaki mahzende yağın kendi ısı derecesinde sıcaklığı muhafaza ediliyor. Böyle bir ortamda önce toprak, daha sonra kağıt filtreden geçirilen zeytinyağlarımız 18-22 derecede 5 yıl özelliğini kaybetmeden saklanabiliyor" diye konuştu. 

Zeytinyağının filtre edilmemesi halinde içinde kalan posasının 5-6 ay gibi sürede zeytinyağına zarar vermeye başladığını vurgulayan Kozlu, zeytinyağının üretildikten sonra 1,5 ay dinlendirilip posasının dibe çökmesinin ardından hızlıca filtre edilerek posasından arındırılması gerektiğini kaydetti.

- "Yaz kış 18-22 derecede korunuyor"

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gencal da hasadı yapılan zeytinlerin delikli kasalar ile mümkün olan en kısa sürede fabrikaya ulaştırılması ve üretime alınması gerektiğini söyledi.

Gencal, kaliteli bir zeytinyağı için kaliteli zeytinin önemli olduğunu ancak kalitenin devamlığının saklama koşullarıyla sağlandığını vurgulayarak, "Türkiye'de başka hiçbir fabrikada olmayan zeminden 6 metre aşağıda özel saklama koşullarına sahip bir depomuz var. Burada tankların bulunduğu her tarafı izolasyonlu, altı porselen kaplı 3 metre yüksekliğe sahip duvarları da porselen kaplı bu mekanda malımızı saklıyoruz. Burada yaz kış 18-22 derecede korunuyor zeytinyağlarımız. Isı 22 dereceyi geçtiği zaman klima devreye girerek 20 dereceye düşürüyor" ifadelerini kullandı.

- Sarnıçlardan esinlendi

Burhaniye ilçesine bağlı Pelitköy Mahallesi'nde, ilk zeytinyağı üretim tesisini  2011 yılında kurduklarını belirten Gencay, burada yerin altında Rumlardan kalma sarnıçlar gördüğünü, bunların neden yapıldığını ise Pelitköy'ün yaşlılarından öğrendiğini belirtti. 

"Zeytinyağı, zeminden 6 metre aşağıda saklandığı zaman yaz kış deformasyona uğramıyor ve kendi nefasetini koruyormuş ve çok çok faydalı oluyormuş, bunu öğrendim. Yazın burada sıcaklık 45 dereceye çıkıyor. Fabrikanın üzerinde sac var, tanklara o sacın altında güneş vuruyor. Allah bilir içerideki yağı kaç dereceye çıkartıyor? Bu koşullarda saklanan bir yağ ile bizim koşullarda saklanan yağın kalitesi bir olamaz. Sakladığımız tankların ağzını hiç açmazsanız bizim bu yörenin yağı 5 sene hiç bozulmadan kalıyor.