3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
- Sakarya, Bartın ve Zonguldak'ta yürüyüş ve programlar düzenlendi

BARTIN (AA) - Sakarya, Bartın ve Zonguldak'ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yürüyüş ve programlar düzenlendi.

Zonguldak Valiliği önündeki tören, Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından Uzun Mehmet İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencileri, işaret diliyle İstiklal Marşı'nı söyledi.

Zonguldak Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de son yıllarda engellilere yönelik önemli düzenlemelerin yapıldığı ve bu konuda çalışmaların devam ettiğini kaydetti. 

Törenin ardından Zonguldak Sakatlar Derneği Başkanı Şirin ve beraberindekiler, Zonguldak Valisi Ali Kaban'ı ziyaret etti. 

Kaban da hükümetin engellilerin sorunları için büyük kaynaklar ayırdığını ifade ederek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir sosyal devlet olduğu gerçeği bugün sadece engelliler politikasına bakılarak, bu konuda verilen destekler incelenerek bile anlaşılabilir. Engellilik, başa gelmeyince bilinmeyen bir şeydir. Bugün sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde ve her ailede veya bir bireyin yakınının teması olan husustur. Engellilerin yaşam alanlarının oluşturulmasında özellikle belediyemize çok iş düşmektedir. Bu anlamda da yapacak çok iş var" şeklinde konuştu.

- Öğretmenleri, evde eğitim alan engelli öğrencilerini ziyaret etti

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde 8 yıldır evde eğitim gören bedensel engelli Furkan Soyyiğit'i Dünya Engelliler Günü dolayısıyla öğretmenleri evinde ziyaret etti.

Milli Eğitim Bakanlığının evde eğitim hizmeti programından faydalanan Çok Programlı Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Soyyiğit'in ziyaretinde öğretmenlere, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vekili Arife Çevik ve Lise Müdürü Rıfat Yiğit de eşlik etti.

Öğretmenlerinden çeşitli hediyeler alan 16 yaşındaki Soyyiğit, tüm engellilerin gününü kutladığını söyledi.

Soyyiğit, 8 yıldır öğrenimini evden sürdürdüğünü belirterek, "Ben de yaşıtlarım gibi okula gitmek isterim. Hasta olduğum için gidemiyorum ve bunun burukluğunu yaşıyorum. Öğretmenlerimle birlikte evde hem eğitim alıyorum hem de eğleniyorum. Öğrenciler okulda ne yapıyorsa, ben de öğretmenlerimle birlikte evimde aynısı yapıyorum. Okuyarak ülkeme faydalı insan olmak istiyorum. Evde eğitim sayesinde okuma imkanı buldum. Emeği gecen herkese sonsuz teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Çevik de Soyyiğit'in her yıl ailesine takdir belgesi getirdiğini dile getirerek, "Çok başarılı bir öğrencimiz. Bakanlığımızın bu konuyla ilgili çalışmaları ve eve eğitimi getirmesiyle çocuklarımızın geleceğine katkı sağlamış oluyoruz" ifadelerini kullandı.

- Sakarya

Sakarya'da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sakarya Valiliği ve Arifiye Yetişkin Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde tarafından Orhan Gazi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte, merkezde bakım altında bulunan engelliler çeşitli gösteriler sundu.

 Slayt gösterisinin yapıldığı etkinlik, büyük beğeni toplarken, 3. El Projesi kapsamında öğrencilere törenle tabletler de verildi. 

- Bartın

Bartın'da, Yukarıçarşı'dan başlayan ve Cumhuriyet Meydanı'nda sona eren yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şube Başkanı Ferit Kurulan, yaptığı konuşmada, dünyada 1 milyarın üzerinde, Türkiye'de ise yaklaşık 9 milyon engellinin yaşadığını söyledi.

Engellilerin sosyal ve siyasi katılımda olduğu kadar ulaşım, istihdam ve eğitim alanlarında da toplumun diğer kesimleriyle eşit koşullara sahip olmadığını belirten Kurulan, şöyle konuştu:

"1992 yılından bu yana engellilere ve haklarına yönelik olumlu bazı gelişmeler yaşanmıştır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilen ve ülkemizin de onayladığı Engellilerin Hakları Sözleşmesi bu alanda atılan en önemli adımlardan birisi olmuştur. Ülkemizdeki mevzuat, kısmen bu sözleşme hükümleri çerçevesinde yenilenmiştir. Yaşanan bu gelişmeler, bizleri sevindirmektedir. İçinde bulunduğumuz koşullar düşünüldüğünde, ihtiyaçlarımız bakımından henüz istediğimiz düzeye ulaşamadığımız da bir gerçekliktir".

Yürüyüşe, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin, Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, üniversite öğrencileri ile engelliler katıldı.