Amasra'ya kurulması planlanan termik santral

Amasra'ya kurulması planlanan termik santral
Amasra'ya kurulması planlanan termik santral
- AK Parti Bartın Milletvekili Tunç: - "Yeni enerji nakil hattını Amasra'ya santral kurmayı düşünen şirket için değil, Bartın OSB için yapıyoruz"

BARTIN (AA) - AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, "Yeni enerji nakil hattını Amasra'ya santral kurmayı düşünen şirket için değil, Bartın OSB için yapıyoruz" dedi. 

Tunç, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentin 1970'li yıllarda yapılan trafo merkezinden beslendiğini ve 154 kilovatlık bu gücün ihtiyacı karşılayamaz hale geldiğini söyledi.

OSB genişleme alanına yatırım yapacak yaklaşık 40 fabrikanın enerji ihtiyacının şimdiden düşünmek zorunda olduklarını ifade eden Tunç, şöyle konuştu:

"Bartın'daki enerji sorununu ortadan kaldırmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler neticesinde özellikle yüksek enerjiye ihtiyaç duyan demir çelik ve diğer sanayi için 380 kilovat gerilimli enerji iletim hattı yatırım programına alındı. Hat güzergahının ormanlık alandan geçecek 36,5 kilometrelik bölümünde 97 enerji iletim hattı direği bulunmaktadır. Bu alanda iddia edildiği gibi 43 bin ağacın kesilmesi söz konusu değildir. Bu rakam, söz konusu koridorda bulunan ağaçların tümünün yaklaşık sayısı olup kesilecek ağaç sayısı çok daha azdır. Ayrıca TEİAŞ, söz konusu enerji iletim hattının orman arazisinden geçen 155 hektarlık bölümü için orman idaresine 1 milyon 723 bin 626 lira ağaçlandırma bedeli ödemiştir. TEİAŞ'ın ödediği bu bedelle 258 bin fidan dikilebilecektir. Yeni enerji nakil hattını Amasra'ya santral kurmayı düşünen şirket için değil, Bartın OSB için yapıyoruz."

 Zonguldak'ın Kilimli ve Çaycuma ilçeleri ile Bartın Merkez ve Amasra ilçelerini kapsayan 380 kilovat gerilimli 'Zetes-Amasra TES (HEMA) Enerji İletim Hattı Projesi'nin Hema ile ilgisi bulunmadığını aktaran Tunç, "Şirket, ÇED raporunda bu hatta bağlantı yapılabileceğini belirtmiştir ancak şirketin projesi olsa da olmasa da enerji iletim hattı aynı güzergahtan geçmek zorundadır" diye konuştu.