Amasra'ya kurulması planlanan termik santral

Amasra'ya kurulması planlanan termik santral
Amasra'ya kurulması planlanan termik santral
- Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Bozoğlu: - "Çevre sorunlarının çözümünde yerel yönetimler ve halkın talepleri, kaygıları karar sürecinin temeli olmalıdır"

BARTIN (AA) - TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Bartın'ın Amasra ilçesine kurulması planlanan termik santrale ilişkin, " Çevre sorunlarının çözümünde yerel yönetimler ve halkın talepleri, kaygıları karar sürecinin temeli olmalıdır" dedi.

Bozoğlu,  termik santral için ağaç kesildiğini öne sürülen Bartın'ın Saraylı köyünde gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede elektrik iletim hattı için ağaç kesimine başlandığını, hattın bir ucunun Çatalağzı'ndaki Zonguldak Eren Termik Santrali'ne (ZETES) bir ucunun da ÇED süreci devam eden Amasra'ya kurulması planlanan santral olduğunu söyledi.

Santralin yapılıp yapılmayacağının belirsiz olmasına karşın elektrik hattının çekilmesinin Nasreddin Hoca'nın "duvarı olmayan ancak asma kilitli kapılı mezarı" fıkrasını akıllara getirdiğini ve bunun bir plansızlığın göstergesi olduğunu ifade eden Bozoğlu, şöyle konuştu:

"Amasra Belediyesi, Bartın Belediyesi, Bartın ve Amasra halkı termik santrale karşı olduğunu hem yazılı hem de toplantılarda sözlü olarak belirtmelerine rağmen Ankara bu tepkilere kayıtsız kalmaktadır. Bir yandan demokrasiden dem vurmak bir yandan ise halkın oyları ile seçilen belediyelerin görüşlerini dikkate almamak, söylemlerin tutarsızlığını ortaya koymaktadır. Çevre sorunlarının çözümünde yerel yönetimler ve halkın talepleri, kaygıları karar sürecinin temeli olmalıdır. İletim hattı Türkiye Elektrik İletim AŞ Genel Müdürlüğünce (TEİAŞ) yapılmaktadır. Bu iletim hattının ÇED raporu da yine TEİAŞ tarafından hazırlanmıştır. ÇED Yönetmeliğine göre herhangi bir uygunsuzluk bulunmamaktadır. Ancak, projeyi yapan devlet kurumunun kendi projesine dair ÇED sürecini ne kadar objektif yürüteceği tartışma konusudur."