Amasra'ya kurulması planlanan termik santral

Amasra'ya kurulması planlanan termik santral
Amasra'ya kurulması planlanan termik santral
- Bartın'ın Amasra ilçesine kurulması planlanan termik santral için ağaçların kesildiğini öne süren Engelsiz Pedal Derneği üyesi bir grup, İstanbul'dan bisikletleriyle geldikleri ormanlık alanda eylem yaptı

BARTIN (AA) - Bartın'ın Amasra ilçesine özel bir firma tarafından kurulması planlanan termik santral için 43 bin ağacın kesilmeye başlandığını öne süren Engelsiz Pedal Derneği üyesi bir grup, İstanbul 'dan bisikletleriyle geldikleri ormanlık alanda eylem yaptı. 

Beş gün önce İstanbul'dan yola çıkan 6 dernek üyesi, termik santralın yapılması planlanan Saraylı köyüne ulaşarak basın açıklaması yaptı.

Bisikletlerini ağaçlara zincirleyen eylemcilerden Dernek Sözcüsü Sadriye Görece, yaptığı açıklamada, ağaç kesimi ve doğa katliamının sadece Bartın'da değil ülkenin birçok yerinde yaşandığını öne sürdü.

Doğuştan görme engelli olduğunu anlatan Görece, "Engelli sadece fiziksel sınırı olan insan değildir. Termik santral yüzünden havası kirlenen köy halkı, kötü şartlarda çalışan insanlar da engellidir. Eğer, herkes için yaşanılabilir bir dünya olursa engellilik kavramı da ortadan kalkacaktır. Bisikletlerimizi kesilmeyen ağaçlara zincirleyerek sembolik bir mesaj vermek istedik" diye konuştu.

Dernek üyesi Samet Aksuoğlu da yağmur, çamur ve soğuk demeden 5 gündür bisikletleriyle yollarda olduklarını dile getirerek, termik santral için şu ana kadar bin 500 ağacın kesildiğini öğrendiklerini belirtti.

Santralin yapımı için henüz izinlerin alınmadığını iddia eden Aksuoğlu, yaşanan duruma tepkilerini göstermek için kente geldiklerini kaydetti.

Bartın Çevre Platformu üyelerinin de destek verdiği eylemin ardından dernek üyeleri İstanbul'a dönmek için bisikletleriyle bölgeden ayrıldı.