Bartın Belediye Başkanı Akın:

Bartın Belediye Başkanı Akın:
Bartın Belediye Başkanı Akın:
- "Şehir merkezi ile İnkumu sahilinin kanalizasyon ve su şebekesi sorunu, AB projesiyle çözülecek"

BARTIN (AA) - Bartın  Belediye Başkanı Cemal Akın, şehir merkezi ile İnkumu sahilinin kanalizasyon ve su şebekesi sorununun, AB projesiyle çözüleceğini söyledi.

Akın, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte kanalizasyonun Bartın ırmağına aktığını belirterek, yaz aylarında nüfusu 25 bine ulaşan İnkumu sahilinde de kanalizasyon sorunu bulunduğunu kaydetti.

Söz konusu sorunların çözümü için 5 yıldır mücadele ettiklerini ifade eden Akın, şöyle konuştu:

"Şehir merkezi ile İnkumu sahilinin kanalizasyon ve su şebekesi sorunu AB projesiyle çözülecek. Yüzde 85'i Avrupa Birliği hibesi, yüzde 6'sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüzde 9'u Bartın Belediyesi katkısı ile gerçekleşecek olan 50 milyon 724 bin liralık proje artık hayata geçiyor. Bu yıl 27 milyon liralık bir yatırım yapılacak ve belediye olarak 746 bin 390 liralık katkı payını ödedik. Proje kapsamında kanalizasyon sorunuyla birlikte su sorunu çözülecek, Bartın Irmağına da kanalizasyon akmayacak.  Projenin bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da her aşamasında üzerimize düşeni yapmaya ve yüklenici firma yetkilileriyle de birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Şuan hayata geçirme aşamasına gelmiş olmanın mutluluğunu yaşadığımız bu büyük projenin, memleketimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."